Technical Program


Program at a Glance (in PDF)

Technical Program  (in PDF)


Monday, February 3

 

10:00 - 12:00

Distinguished Lectures I : Current and Future Challenges in Application-Centric Networking

Speaker: John Apostolopoulos, CTO and Vice President, Cisco, USA

Room: South Pacific Ballroom 1

Chair: Guan-Ming Su (Dolby Lab, USA)

 

SPAN: Sensor, Peer-to-peer and SociAl Networks

Room: South Pacific Ballroom 2

Chair: Narasimha K Shashidhar (Sam Houston State University, USA)

 

A DoS-Resilient Enhanced Two-Factor User Authentication Scheme in Wireless Sensor Networks

Fei Wang (Institute of Computing Technology, Chinese Academy of Sciences & University of Chinese Academy of Sciences, P.R. China); Yujun Zhang (Institute of Computing Tech. Chinese Academy of Sciences, P.R. China); Yongjun Xu (Institute of Computing Technology, Chinese Academy of Sciences, P.R. China); Lin Wu (Institute of Computing Technology, Chinese Academy of Sciences, P.R. China); Boyu Diao (Institute of Computing Technology, Chinese Academy of Sciences & University of Chinese Academy of Sciences, P.R. China)

Compression/Transmission Power Allocation In Multimedia Wireless Sensor Networks

Ming Yang (Southern Polytechnic State University, USA); Lei Chen (Sam Houston State University, USA); Weiqiang Xiong (Southern Polytechnic State University, USA)

Generative Models for Cellular Social Networks

Deepjyoti Deka (University of Texas, USA); Sriram Vishwanath (University of Texas Austin, USA)

Distributed Dynamic Channel Assignment in Wireless Networks

Chadi Kari (Bridgewater State Unversity, USA); Narasimha K Shashidhar (Sam Houston State University, USA); Sotirios Kentros (University of Connecticut, USA)

 

CNC I: Wireless Networking

Room: South Pacific Ballroom 3

Chair: Annamalai Annamalai (Prairie View A&M University, USA)

 

Energy Detection of Unknown Deterministic Signals in k-μ and η-μ Generalized Fading Channels with Diversity Receivers

Annamalai Annamalai (Prairie View A&M University, USA); Abiodun Olaluwe (Prairie View A&M University, USA)

Load Balancing Mechanism for Proxy Mobile IPv6 Networks: An IP Multicast Perspective

Tien-Thinh Nguyen (EURECOM, France); Christian Bonnet (EURECOM, France)

Full-duplex Cooperative Transmission Scheduling in Fast-fading MIMO Relaying Wireless Networks

Qian Gao (University of California, Riverside, USA); Gang Chen (University of California Riverside, USA); Linchao Liao (University of California, Riverside, USA); Yingbo Hua (University of California, Riverside, USA)

OTRA-THS MAC to Reduce Power Outage Data Collection Latency in a Smart Meter Network

Shravan Garlapati (Virginia Polytechnic and State University, USA); Phani Teja Kuruganti (Oak Ridge National Laboratory, USA); Michael Buehrer (Virginia Tech, USA); Jeffrey Reed (Virginia Tech, USA)

CNC II: Communications Security

Room: South Pacific Ballroom 4

Chair: Falko Dressler (University of Innsbruck, Austria)

PHY-Layer Authentication Using Hierarchical Modulation and Duobinary Signaling

Vireshwar Kumar (Virginia Tech, USA); Jung-Min Park (Virginia Polytechnic Institute and State University, USA); T. Charles Clancy (Virginia Tech, USA); Kaigui Bian (Peking University, P.R. China)

PBC: A Novel Method for Identifying QQ Traffic

Xiaoxian Chen (Harbin University of Science and Technology, P.R. China); Zhenlong Yuan (Tsinghua University, P.R. China); Yibo Xue (Tsinghua university, P.R. China)

Adaptive Load Allocation for Combining Anomaly Detectors Using Controlled Skips

Mario Berger (Barracuda Networks, Austria); Felix Erlacher (University of Innsbruck, Austria); Christoph Sommer (University of Innsbruck, Austria); Falko Dressler (University of Innsbruck, Austria)

An efficient flow-based botnet detection using supervised machine learning

Matija Stevanovic (Aalborg University, Denmark); Jens M. Pedersen (Aalborg University, Denmark)

Social Network Privacy Measurement and Simulation

Yong Wang (Dakota State University, USA); Raj K Nepali (Dakota State University, USA); Jason Nikolai (Dakota State University, USA)

A Comprehensive Framework for Detecting and Preventing VoIP Fraud and Misuse

Dirk Hoffstadt (University of Duisburg-Essen, Germany); Erwin P. Rathgeb (Universität Duisburg-Essen, Germany); Matthias Liebig (ISACO GmbH, Germany); Ralf Meister (GeNUA mbH, Germany); Yacine Rebahi (Fraunhofer Institut Fokus, Berlin, Germany); Thanh Quang Tran (Technische Universität Berlin & Fraunhofer FOKUS, Germany)

CNC III: Next Generation Networking

Room: Suite Sea Pearl 3-4

Chair: Brendan Mumey (Montana State University, USA)

Coverage Aspects of Cooperative Multi-hop Line Networks in Correlated Shadowed Environment

Mudasar Bacha (SEECS, National University of Sciences and Technology, Pakistan); Syed Ali Hassan (National University of Sciences and Technology, Pakistan)

Minimizing Channel Rental Costs for Topology Control in Multihop Wireless Networks

Ivan Judson (Montana State University, USA); Brendan Mumey (Montana State University, USA)

Proposal of ad-hoc multicasting based on OFDM cooperative communication

Katsuhiro Naito (Mie University, Japan); Kazuo Mori (Mie University, Japan); Hideo Kobayashi (Mie University, Japan)

Opportunistic Large Array with Limited Participation: An Energy-Efficient Cooperative Multi-Hop Network

Rafay Iqbal Ansari (SEECS, National University of Sciences and Technology, Pakistan); Syed Ali Hassan (National University of Sciences and Technology, Pakistan)

On Least Expected Transmissions Multicasting in Wireless Networks

Christos Papageorgiou (University of Patras, Greece); Kostas Christodoulopoulos (University of Patras, Greece); Nikolaos D. Doulamis (National Technical University of Athens, Greece); Emmanouel Varvarigos (University of Patras & Computer Technology Institute, Greece)

SMP-Sync: Time Synchronization using Seawater Movement Pattern for Underwater Wireless Networks

Sungryul Kim (Pusan National University, Korea); Younghwan Yoo (Pusan National University, Korea)

13:30 - 15:30

Distinguished Lectures II: 3D Technology Challenges: Capture, Compression, and Display

Speaker: Panos Nasiopoulos, Dolby Professor, University of British Columbia, Canada

Room: South Pacific Ballroom 1

Chair: Guan-Ming Su (Dolby Lab, USA)

EWNP I: Emerging Wireless Networks and Protocols I

Room: South Pacific Ballroom 2

Chair: Ching-Lung Chang (National Yunlin University of Science and Technology, Taiwan)

A Dual-Mode Message Delivery System with Time Constrained Paging Mechanism

Tsang-Ling Sheu (National Sun Yat-Sen University, Kaohsiung, Taiwan); Hsu-Ching Cheng (Natiional Sun Yat-Sen University, Taiwan)

Packet Loss Consideration of P2P-based VoD System with Interleaved Video Frame Distribution

Ching-Lung Chang (National Yunlin University of Science and Technology, Taiwan)

Genetic Algorithm-Based Energy Efficient Multicast Scheduling for WiMAX Relay Networks

Zi-Tsan Chou (National Sun Yat-Sen University, Taiwan); Yu-Jen Hou (National Sun Yat-Sen University, Taiwan)

Design and Implementation of Sequential Repair and Backup Routing Protocol for Wireless Mesh Network

Jih-Ching Chiu (National Sun Yat-Sen University, Taiwan); Kai-Ming Yang (National Sun Yat-sen University, Taiwan)

Quick Event Detection and Reporting in Low-Duty-Cycled Wireless Sensor Networks

Meng-Shiuan Pan (Tamkang University, Taiwan); Ping-Lin Liu (Tamkang University, Taiwan)

CNC IV: Wireless Ad Hoc Networks

Room: South Pacific Ballroom 3

Chair: Toshiaki Miyazaki (The University of Aizu, Japan)

A Software Defined Wireless Sensor Network

Toshiaki Miyazaki (The University of Aizu, Japan); Shoichi Yamaguchi (The University of Aizu, Japan); Koji Kobayashi (The University of Aizu, Japan); Jyunji Kitamichi (University of Aidu, Japan); Song Guo (The University of Aizu, Japan); Tsuneo Tsukahara (The University of Aizu, Japan); Takafumi Hayashi (University of Aizu, Japan)

Distributed RSS-based Localization in Wireless Sensor Networks Using Convex Relaxation

Slavisa Tomic (Universidade Nova de Lisboa & Faculdade de Ciencia e Tecnologia, Portugal); Marko Beko (ULHT/UNINOVA & UNINOVA, Caparica, Portugal); Rui Dinis (Instituto de Telecomunicacoes & FCT-UNL, Portugal); Miroslava Raspopovic (Belgrade Metropolitan University, Serbia)

Reliable Multihop Intra-Cluster Communication for Wireless Sensor Networks

Lina Xu (University College Dublin, Ireland)

Using Network Traffic to Infer Power Levels in Wireless Sensor Nodes

Lanier Watkins (Johns Hopkins University Information Security Institute, USA); Garth V Crosby (Southern Illinois University Carbondale, USA); Afsana Sharmin (Southern Illinois University Carbondale, USA)

Use of Radio Propagation Maps in a Single Moving Beacon Assisted Localization in MANETs

Joseph Miles (University of Wyoming, USA); Suresh Muknahallipatna (University of Wyoming, USA); Robert Kubichek (University of Wyoming, USA); John McInroy (University of Wyoming, USA); Harish Muralidhara (University of Wyoming, USA)

CNC V: Signal Processing for Communications and Data Storage

Room: South Pacific Ballroom 4

Chair: J Greg Nash (Centar LLC, USA)

High-Throughput Programmable Systolic Array FFT Architecture and FPGA Implementations

J Greg Nash (Centar LLC, USA)

Towards Easier Compliance with Out-of-Band Emissions Regulations

Ahmed Selim (Trinity College, Dublin, Ireland); Arman Farhang (CTVR Trinity College, Ireland); Linda Doyle (Trinity College Dublin, Ireland)

An ultra-high speed OFDMA system for optical access networks

Michael Dreschmann (Karlsruhe Institute of Technology, Germany); Joachim Meyer (Karlsruhe Institute of Technology (KIT), Germany); Philipp Schindler (Karlsruhe Institute of Technology, Germany); Rene Schmogrow (Karlsruhe Institute of Technology, Germany); Juerg Leuthold (Karlsruhe Institute of Technology (KIT), Germany); Wolfgang Freude (Karlsruhe Institute of Technology (KIT) & Institute of Photonics and Quantum Electronics, Germany); Juergen Becker (University of Karlsruhe, Germany)

DS-Dedupe: A Scalable, Low Network Overhead Data Routing Algorithm for Inline Cluster Deduplication System

Zhen Sun (National University of Defense Technology, P.R. China); Nong Xiao (National University of Defense Technology, P.R. China); Fang Liu (National University of Defence Technology, P.R. China); Fu Yinjin (Co-author, P.R. China)

PXFS: A Persistent Storage Model for Extreme Scale

Shuangyang Yang (Louisiana State University, USA); Maciej Brodowicz (Indiana University, USA); Walter Ligon (Clemson University, USA); Hartmut Kaiser (LSU, USA)

Reliability Challenges for Storing Exabytes

Ahmed Amer (Santa Clara University, USA); Darrell Long (University of California at Santa Cruz, USA); Thomas J.E. Schwarz (Universidad Catolica del Uruguay, Uruguay)

CNC VI: Communications QoS

Room: Suite Sea Pearl 3-4

Chair: Lei Chen (Sam Houston State University, USA)

An Analytical QoS Model for IEEE 802.11-based Single and Multihop Wireless Networks

Sajjad Pourmohammad (University of Louisiana at Lafayette, USA); Reza Soosahabi (Louisiana State University, USA); Dmitri Perkins (University of Louisiana at Lafayette, USA); Afef Fekih (University of Louisiana at Lafayette, USA)

A Blocking Probability Estimator for the Multi-Application and Multi-Resource Constraint Problem

Shuyi Yan (The University of Texas at Dallas, USA); Miguel Razo (University of Texas at Dallas & Computer Science, USA); Marco Tacca (The University of Texas at Dallas, USA); Andrea Fumagalli (UTD, USA)

Congestion Control in Flow-Aware Resilient Multi-ring Networks

Jerzy Domżał (AGH University of Science and Technology, Poland)

Making Inter-domain Routing Power-Aware?

Junxiao Shi (University of Arizona, USA); Beichuan Zhang (University of Arizona, USA)

Emerging Cyberworld Attack Vectors: Modification, Customization, Secretive Communications, and Digital Forensics in PC Video Games

Michael Ebrahimi (Sam Houston State University, USA); Lei Chen (Sam Houston State University, USA)

Best Relay Selection for Underlay Cognitive Radio Systems with Collision Probability Minimization

Yahya H. Ezzeldin (Alexandria University, Egypt); Ahmed Sultan (Alexandria University, Egypt); Moustafa Youssef (Egypt-Japan University of Science and Technology (EJUST), USA)

16:00 - 18:00

Distinguished Lectures III: Network Science and Its Application in Wireless Networking

Speaker: Dapeng Oliver Wu , Professor, University of Florida, USA

Room: South Pacific Ballroom 1

Chair: Guan-Ming Su (Dolby Lab, USA)

EWNP II: Emerging Wireless Networks and Protocols II

Room: South Pacific Ballroom 2

Chair: Tsang-Ling Sheu (National Sun Yat-Sen University, Kaohsiung, Taiwan)

Multi-channel Cluster PAN for TVWS Band

Kwang-il Hwang (Incheon National University, Korea); In Jang (Incheon National University, Korea)

Pairwise Key Distribution Scheme for Two-Tier Sensor Networks

Kanwalinderjit Kaur Gagneja (Southern Oregon University, USA)

A Geocasting Application for Ambulance Service

Pei-Hsuan Lee (National Sun Yat-sen University, Taiwan); Tsung-Chuan Huang (National Sun Yat-Sen University, Taiwan)

Biometric Gait Recognition Based on Wireless Acceleration Sensor Using k-Nearest Neighbor Classification

Sangil Choi (University of Nebraska at Omaha, USA); Ik-Hyun Youn (University of Nebraska at Omaha, USA); Richelle LeMay (University of Nebraska at Omaha, USA); Scott Burns (Lincoln Pius X High School, USA); Jong-Hoon Youn (University of Nebraska - Omaha, USA)

CNC VII: Wireless Communications

Room: South Pacific Ballroom 3

Chair: Onur Kaya (ISIK University, Turkey)

Reduced Complexity QoS aware Resource Allocation Technique for MISO-OFDMA Systems

Mahmoud M Selim (Egypt-Japan University of Science and Technology & Tanta University, Egypt); Said M. Elnoubi (Alexandria University, Egypt); Hossam Shalaby (Alexandria University, Egypt); Osamu Muta (Kyushu University, Japan); Hiroshi Furukawa (Kyushu University, Japan)

Optimal Primary-Secondary user Pairing and Power Allocation in Cognitive Cooperative Multiple Access Channels

Saygın Bakşi (Işık University, Turkey); Onur Kaya (ISIK University, Turkey)

Antenna Array Design Using Generalized Fitness Functions

Robert Kubichek (University of Wyoming, USA); Srinivasa Yasasvy Sateesh Bhamidipati (University of Wyoming, USA); Suresh Muknahallipatna (University of Wyoming, USA)

Antenna Array Geometry for Mobile Ad-Hoc Networks

Robert Kubichek (University of Wyoming, USA); Srinivasa Yasasvy Sateesh Bhamidipati (University of Wyoming, USA); Suresh Muknahallipatna (University of Wyoming, USA)

A RESTfull Architecture for Enabling Rapid Development and Deployment of Companion Robot Applications

Razieh Safaripour (Concordia University, Canada); Fatna Belqasmi (Concordia University, Canada); Ferhat Khendek (Concordia University, Canada); Roch Glitho (Concordia University, Canada)

Hybrid Peer-to-Peer DNS

Ricardo Sancho (Instituto Superior Técnico - Technical University of Lisbon, Portugal); Ricardo Lopes Pereira (INESC-ID/Instituto Superior Técnico, Portugal)

CNC VIII: Cloud and Multimedia Applications

Room: South Pacific Ballroom 4

Chair: Ek Park (CSU-Chico, USA)

Big Data as an e-Health Service

Wei Liu (Georgia Gwinnett College, USA); Ek Park (CSU-Chico, USA)

Hypervisor-based Cloud Intrusion Detection System

Jason Nikolai (Dakota State University, USA); Yong Wang (Dakota State University, USA)

CCF: Fast and Scalable Connected Component Computation in MapReduce

Hakan Kardes (inome Inc. & Intelius, USA); Siddharth Agrawal (inome Inc., USA); Xin Wang (inome Inc., USA); Ang Sun (inome Inc., USA)

Hierarchical Management Architecture and Testbed for Mobile Video Service Optimization

Tiia Ojanperä (VTT Technical Research Centre of Finland, Finland); Markus Luoto (VTT Technical Research Centre of Finland, Finland); Mikko Uitto (VTT Technical Research Centre of Finland, Finland); Heli Kokkoniemi-Tarkkanen (VTT Technical Research Centre of Finland, European Union)

A Rate Adaptation Approach for Streaming Multiview Plus Depth Content

Basak Oztas Yoldemir (The University of British Columbia, Canada); Mahsa T. Pourazad (TELUS Communications Company, Canada); Panos Nasiopoulos (University of British Columbia, Canada); Iraj Sodagar (Microsoft, USA); Victor CM Leung (The University of British Columbia, Canada)

Coherent PONs for Next Generation Access: OIDMA versus OCDMA

Eslam El-Fiky (Alexandria University & Electrical Engineering Department, Faculty of Engineering, Egypt); Ziad A. El-Sahn (Alexandria University, Egypt); Hossam Shalaby (Alexandria University, Egypt)

CNC IX: Network Algorithms

Room: Suite Sea Pearl 3-4

Chair: Jun Liu (University of North Dakota, USA)

Greedy Failure-Carrying Packets

Christoph Werle (Karlsruhe Institute of Technology (KIT), Germany); Oliver P. Waldhorst (Karlsruhe Institute of Technology (KIT), Germany)

Persistent Dataset Generation using Real-Time Operative Framework

Maher Salem (University of Applied Sciences Fulda & Network and Data Security, Germany)

A Novel Method for Estimating the Variable and Constant Components of One-Way Delays Without Using the Synchronized Clocks

Jun Liu (University of North Dakota, USA)

A Utility Proportional Fairness Approach for Resource Allocation in 4G-LTE

Ahmed Abdel-Hadi (Virginia Tech, USA); T. Charles Clancy (Virginia Tech, USA)

Advance Bandwidth Reservation with Deadline Constraint in High-performance Networks

Poonam Dharam (University of Memphis, USA); Chase Qishi Wu (University of Memphis & Oak Ridge National Laboratory, USA); Yongqiang Wang (Northwest University, P.R. China)

Low Complexity All-Optical Network Coder Architecture

Eric D. Manley (Drake University, USA)


 

Tuesday, February 4

08:30 - 09:30

Keynote Talk: Software-Defined Access Networks: Unbundled Competitive Broadband

Speaker: John M. Cioffi. Hitachi Professor Emeritus, Stanford University, USA

Rooms: South Pacific Ballroom 1, South Pacific Ballroom 2

Chair: Tomohiko Taniguchi (Fujitsu Laboratories Ltd., Japan)

10:00 - 12:00

Invited Position Talks I

Room: South Pacific Ballroom 1

Chair: Guan-Ming Su (Dolby Lab, USA)

A New Approach to Coding in Content-Based MANETs

Joshua Joy (UCLA, USA); Mario Gerla (University of California at Los Angeles, USA); Victor Perez (University of California, Los Angeles, USA); Yu-Ting Yu (University of California, Los Angeles, USA); Dennis Lu (UCLA, USA)

Spectrum-Energy Efficiency of Wireless Networks

Fumiyuki Adachi (Tohoku University, Japan)

Millimeter Wave Cellular Channel Models for System Evaluation

Tianyang Bai (The University of Texas at Austin, USA); Vipul Desai (Huawei Technologies, USA); Robert Heath (The University of Texas at Austin, USA)

NAPE: Network Algorithm & Performance Evaluation

Room: South Pacific Ballroom 2

Chair: Lavy Libman (University of New South Wales, Australia)

Evaluation Framework for Reconstruction of Messages in Cooperative Coding Schemes of Multiple-Sources and Multiple-Relays

Jin-Taek Seong (Gwangju Institute of Science and Technology, Korea); Heung-No Lee (Gwangju Institute of Science and Technology, Korea)

Optimal Routing for Bidirectional Flows with Network Coding in Asymmetric Wireless Networks

Hooman Reisi Dehkordi (University of Sydney, Australia); Lavy Libman (University of New South Wales, Australia)

Achieving TCP Reno Friendliness in FAST TCP over Wide Area Networks

Jingyuan Wang (Beihang University, P.R. China); Fei Gao (Beihang University, P.R. China); Jiangtao Wen (Tsinghua University, P.R. China); Li Chao (Beihang, P.R. China); Zhang Xiong (Beihang University, P.R. China); Yuxing Han (Flora Production Inc., P.R. China)

A Comparative Study of Routing Metrics for Reliable Multi-Path Provisioning

Ruben Rivera (Northern New Mexico College, USA); Jorge Crichigno (Northern New Mexico College, USA); Nasir Ghani (University of South Florida, USA)

Performance analysis of multicast routing algorithms

Dimitri Papadimitriou (Alcatel-Lucent Bell & UGent, Belgium); Davide Careglio (Universitat Politecnica de Catalunya, Spain); Piet Demeester (Ghent University - iMinds, Belgium)

How to Transfer Flows Efficiently via the Internet?

Sándor Molnár (Budapest University of Technology and Economics, Hungary); Zoltán Móczár (Budapest University of Technology and Economics, Hungary); Balázs Sonkoly (Budapest University of Technology and Economics, Hungary)

CIS I: Communications and Information Security I

Room: South Pacific Ballroom 3

Chair: Yibo Xue (Tsinghua university, P.R. China)

SkyTracer: Towards Fine-Grained Identification for Skype Traffic via Sequence Signatures

Zhenlong Yuan (Tsinghua University, P.R. China); Cuilan Du (National Computer Network Emergency Response Technical Team/Coordination Center, P.R. China); Xiaoxian Chen (Harbin University of Science and Technology, P.R. China); Dawei Wang (National Computer Network Emergency Response Technical Team / Coordination Center of China, P.R. China); Yibo Xue (Tsinghua university, P.R. China)

A Novel Method for Information Propagation Model Perceiving

Chengqi Yi (Harbin University of Science and Technology, P.R. China); Yuanyuan Bao (Tsinghua University, P.R. China); Siqi Sun (Tsinghua University, P.R. China); Yibo Xue (Tsinghua university, P.R. China)

Effective Immunization Strategy for Rumor Propagation Based on Maximum Spanning Tree

Yuanyuan Bao (Tsinghua University, P.R. China); Yan Niu (CNCERT/CC, P.R. China); Chengqi Yi (Harbin University of Science and Technology, P.R. China); Yibo Xue (Tsinghua university, P.R. China)

Combating False Data Injection Attacks in Smart Grid Using Kalman Filter

Kebina Manandhar (Georgia State University, USA); Xiaojun Cao (Georgia State University, USA); Fei Hu (University of Alabama, USA); Yao Liu (University of South Florida, USA)

Characterizing Application Behaviors for Classifying P2P Traffic

Dawei Wang (National Computer Network Emergency Response Technical Team / Coordination Center of China, P.R. China); Luoshi Zhang (Harbin University of Science and Technology, P.R. China); Zhenlong Yuan (Tsinghua University, P.R. China); Yibo Xue (Tsinghua university, P.R. China); Yingfei Dong (University of Hawaii, USA)

Dynamic Configuration of Batch Rekeying Interval for Secure Multicast Service

DongHyun Je (Samsung Electronics, Korea); Han-Seok Kim (Samsung Electronics Co., LTD., Korea); Yoon-Ho Choi (Kyonggi University, Korea); Seung-Woo Seo (Seoul National University, Korea, Korea)

WAHS I: Wireless Ad Hoc and Sensor Networks I

Room: South Pacific Ballroom 4

Chair: Jianjun Yang (University of North Georgia, USA)

Maximizing the Lifetime of Delay-Sensitive Sensor Networks via Joint Routing and Sleep Scheduling

Yunan Gu (Texas Southern University, USA); Miao Pan (Texas Southern University, USA); Wei Li (Texas Southern University, USA)

Wireless Sensor Network-based Air Quality Monitoring System

Samer Essber Mansour (Alfaisal University & Dalhousie University, Saudi Arabia); Nidal Nasser (Alfaisal University, Saudi Arabia); Lutful Karim (Seneca College of Applied Arts and Technology, Canada); Asmaa Ali (University of Guelph, Canada)

A Novel Communication Mode Selection Technique for DTN over MANET Architecture

Masaya Ito (Tohoku University, Japan); Hiroki Nishiyama (Tohoku University, Japan); Nei Kato (Tohoku University, Japan)

Fairness Based Dynamic Channel Allocation in Wireless Mesh Networks

Jianjun Yang (University of North Georgia, USA); Yin Wang (Lawrence Technological University, USA); Kun Hua (Lawrence Technological University, USA); Wei Wang (South Dakota State University, USA)

Ubiquitous Sensor Data Collection with Mobile Users

Brendan Mumey (Montana State University, USA); Gang Xu (Uppsala University, Sweden); Edith C.-H. Ngai (Uppsala University & Division of Computer Systems, Sweden)

Identifying Malicious Behavior in MANET through Data Path Information

Danai Chasaki (Villanova University, USA)

WC I: Wireless Communications I

Room: Suite Sea Pearl 3-4

Chair: Marco Di Renzo (French National Center for Scientific Research (CNRS), France)

A Globally Optimal Neyman-Pearson Test for Hard Decisions Fusion in Cooperative Spectrum Sensing

Ahmed Alaa (Cairo University, Egypt); Omar Nasr (Cairo University, Egypt)

Distributed Framework of Downlink CoMP MU-MIMO Transmission with Adaptive Mode Switch and Power Allocation

Zhiyuan Zong (Fudan University, P.R. China); Hui Feng (Fudan University, P.R. China); Tao Yang (Fudan University, P.R. China); Bo Hu (Fudan University, Shanghai, P.R. China)

A Novel Power Allocation Technique for 4G Cellular Networks

Santosh V Nagaraj (San Diego State University, USA); Mahasweta Sarkar (San Diego State University, USA)

Cross-Layer Radio Resource Allocation for Multi-Service Networks of Heterogeneous Traffic

Arman Shojaeifard (University of Manchester, United Kingdom); Hadi Saki (King's College London & Centre for Telecommunications Research, United Kingdom); Mohammad Mirtavoosi Mahyari (King's College London, United Kingdom); Mohammad Shikh-Bahaei (Kings college London, United Kingdom)

Performance of Amplify-and-Forward Relay Networks with Interference-Limited Destination in Rician Fading Environments

Anas M. Salhab (King Fahd University of Petroleum & Minerals, Saudi Arabia); Fawaz Al-Qahtani (Texas A&M University at Qatar & Eduncation City, Qatar); Salam A. Zummo (KFUPM, Saudi Arabia); Hussein Alnuweiri (Texas A&M University, Qatar)

A systemic and cognitive approach for IoT security

Arbia RIAHI (Military Academy of Tunisia, Tunisia); Enrico Natalizio (Université de Technologie de Compiègne, France); Yacine Challal (University of Technology of Compiegne & Heudiasyc lab. UMR CNRS, France); Nathalie Mitton (Inria Lille - Nord Europe, France); Antonio Iera (University Mediterranea of Reggio Calabria, Italy)

13:30 - 14:30

Plenary Talk: Video Game as a Service − Cloud Computing Enabled Mobile Video Gaming

Speaker: Victor C. M. Leung. Professor and TELUS Mobility Research Chair, UBC, Canada

Rooms: South Pacific Ballroom 1, South Pacific Ballroom 2

Chair: Tomohiko Taniguchi (Fujitsu Laboratories Ltd., Japan)

14:30 - 15:30

Plenary Talk: Collaborative Innovation for ICT-Enabled Future Society Solutions

Speaker: Yasunori Mochizuki. Vice President, NEC Corporation, Japan

Rooms: South Pacific Ballroom 1, South Pacific Ballroom 2

Chair: Tomohiko Taniguchi (Fujitsu Laboratories Ltd., Japan)

16:00 - 17:20

Invited Position Talks II

Room: South Pacific Ballroom 1

Chair: Rose Qingyang Hu (Utah State University, USA)

Wide-Area Real-Time Surveillance Using Electric Vehicles and Helicopters for Disaster Recovery

Kenichi Mase (Niigata University, Japan)

Energy-Delay Tradeoff in Hyper-Cellular Networks with Base Station Sleeping Control

Zhisheng Niu (Tsinghua University, P.R. China)

Improving QoS in Real-Time Internet Applications: From Best-Effort to Software-Defined Networks

Sergey Gorlatch (University of Munster, Germany); Tim Humernbrum (University of Münster, Germany); Frank Glinka (University of Muenster, Germany)

Coding and Signal Processing for Ultra-High Density Magnetic Recording Channels

Yong Liang Guan (Nanyang Technological University, Singapore); Guojun Han (Nanyang Technological University & Guangdong University of Technology, Singapore); Lingjun Kong (Nanyang Technological University, Singapore); Kheong Sann Chan (Data Storage Institue, Singapore); Kui Cai (Data Storage Institute, Singapore)

16:00 - 18:00

COG: Cognitive Computing and Networking

Room: South Pacific Ballroom 2

Chair: Shilpa Talwar (Intel, USA)

Performance Analysis of a Cognitive-shared channel with GSC Diversity under Primary Outage Probability

Ruifeng Duan (University of Vaasa, Finland); Mohammed Salem Elmusrati (University of Vasa, Finland)

Effect of Primary Power Fluctuation on Ergodic Capacity of a Secondary User in a Spectrum Sharing Environment

Gosan Noh (Electronics and Telecommunications Research Institute, Korea); Sungmook Lim (Yonsei University, Korea); Yosub Park (Yonsei University, Korea); Jihaeng Heo (Yonsei University, Korea); Daesik Hong (Yonsei University, Korea)

Markov Model Bank for Heterogenous Cognitive Radio Networks with Multiple Dissimilar Users and Channels

Xiaohua (Edward) Li (State University of New York at Binghamton, USA); Chengyu Xiong (State University of New York at Binghamton, USA)

Cross-Layer Resource Allocation for Video Streaming over OFDMA Cognitive Radio Networks with Imperfect Cross-Link CSI

Hadi Saki (King's College London & Centre for Telecommunications Research, United Kingdom); Arman Shojaeifard (University of Manchester, United Kingdom); Mohammad Shikh-Bahaei (Kings college London, United Kingdom)

Robust Scheduling and Congestion Control for Flexible Queueing Networks

Ramtin Pedarsani (UC Berkeley, USA); Jean Walrand (University of California, Berkeley, USA); Yuan Zhong (UC Berkeley, USA)

Stochastic Queue Modeling and Key Design Metrics Analysis for Solar Energy Powered Cellular Networks

Heng Wang (Chongqing University, P.R. China); Hongjia Li (Institute of Acoustics, Chinese Academy of Sciences & Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Zejue Wang (Institute of Acoustics, Chinese Academy of Sciences, P.R. China); Xin Chen (Chinese Academy of Sciences, P.R. China); Song Ci (University of Nebraska-Lincoln, USA)

WN I: Wireless Networks I

Room: South Pacific Ballroom 3

Chair: Youssef El Hajj Shehadeh (TU Chemnitz, Germany)

Two-Way Cyclotomic Orthogonal Space-Time Transmission Scheme for Asynchronous Cooperative Systems

Yudong Ma (Nanjing University, P.R. China); Hua Jiang (Nanjing University, P.R. China); Sidan Du (Nanjing University, P.R. China)

Coexistence Management for Heterogeneous Networks in White Spaces

Karim A. Khalil (The Ohio State University, USA); Golnaz Farhadi (Fujitsu Laboratories of America, USA); Akira Ito (Fujitsu Laboratories of America, USA)

On Relay Assignment Strategy in Wireless Cellular Environment

Chun-Lin Wu (National Taiwan University, Taiwan); Tsungnan Lin (National Taiwan University, Taiwan); Hsiun-Fu Liu (National Taiwan University, Taiwan); Zan-Yu Chen (National Taiwan University, Taiwan)

SODCA: A Self-Organized Distributed Channel Access Scheme for IEEE 802.11 Networks

Youssef El Hajj Shehadeh (TU Chemnitz, Germany); Mohamad Hotait (University of Goettingen, Germany); Dieter Hogrefe (University of Goettingen, Germany)

Wide-area Centralized Radio Resource Management for DCF-based Multi-hop Ad hoc Wireless Networks

Shinichi Miyamoto (Osaka University, Japan); Naoki Hayata (Osaka University, Japan); Seiichi Sampei (Osaka University, Japan); Wenjie Jiang (NTT Network Innovation Laboratories, NTT Corporation & Research Engineer, Japan)

Concurrency in Polygonally Arranged Wireless Data Centers with All Line-of-Sight Links

Hars Vardhan (University of texas at Dallas, USA); Ravi Prakash (University of Texas at Dallas, USA)

CQSM: Communication QoS and System Modeling

Room: South Pacific Ballroom 4

Chair: Peerapol Tinnakornsrisuphap (Qualcomm Technologies, USA)

Optimal threshold configuration with equality based call admission control with cooperative users (mixed loss and delay system)

Sumiko Miyata (Kanagawa University, Japan); Katsunori Yamaoka (Tokyo Institute of Technology, Japan); Hirotsugu Kinoshita (Kanagawa University, Japan)

Time-based Criteria for Performance Comparison of Resource-Intensive User Tasks in Virtual Desktops

Mikhail Makarov (Volga oil-trunk pipelines JSC, Russia); Prasad Calyam (University of Missouri-Columbia, USA); Andrei Sukhov (Samara State Aerospace University & Internet TV ltd., Russia); Vitaly Samykin (Samara State Aerospace University, USA)

Coverage and Capacity Analysis of Hybrid Home Networks

Peerapol Tinnakornsrisuphap (Qualcomm Technologies, USA); Punyaslok Purkayastha (Qualcomm Technologies, USA); Bibhu Mohanty (Qualcomm Technologies, USA)

Fair Queueing without Per-Flow Queues: A Virtual Queueing Machine

Gary Chang (Qualcomm Tech Inc, USA); Chung-Chieh Lee (Northwestern University, USA)

Analysis of Realized Peer-to-Peer Streaming Topologies by Kronecker Graphs

Udo R. Krieger (Otto-Friedrich University Bamberg, Germany); Philipp Eittenberger (Otto-Friedrich University Bamberg, Germany); Alex Borges Vieira (Universidade Federal de Juiz de Fora, Brazil)

Towards Real-time Processing for Application Identification of Encrypted Traffic

Yuichi Kumano (Osaka City University, Japan); Shingo Ata (Osaka City University, Japan); Nobuyuki Nakamura (OKI Electric Industry Co., Ltd., Japan); Yoshihiro Nakahira (Oki Electric Industry, Japan); Ikuo Oka (Osaka City University, Japan)

ISA: Internet Services and Applications

Room: Suite Sea Pearl 3-4

Chair: Tilman Wolf (University of Massachusetts, USA)

A Socio- And Locality-Aware Overlay for User-Centric Networking

Martin Florian (Karlsruhe Institute of Technology, Germany); Fabian Hartmann (Karlsruhe Institute of Technology (KIT), Germany); Ingmar Baumgart (Karlsruhe Institute of Technology (KIT), Germany)

Some Observations on the Performance of CCN-Flooding

Ahmed W Kazi (Stony Brook University, USA); Hussein Badr (Stony Brook University, USA)

Mapping of Delay-Sensitive Virtual Networks

Karthikeswar Ivaturi (University of Massachusetts, USA); Tilman Wolf (University of Massachusetts, USA)

Uplink Allocation based on User Actions for Peer-To-Peer Video-on-Demand

Filippos Koravos (Center for Research and Technology - Hellas (CERTH), Greece); Leandros Tassiulas (University of Thessaly, Greece)

Introducing ufo.js: a browser-oriented p2p network

Antonio Bevilacqua (Universit  degli studi di Napoli Federico II, Italy); Pasquale Boemio (Universit  degli studi di Napoli Federico II, Italy); Simon Pietro Romano (University of Napoli Federico II, Italy)

Quality Evaluation of Voice over Multiple TCP Connections

Kozo Satoda (NEC Corporation, Japan); Koichi Nihei (NEC Coporation, Japan); Hiroshi Yoshida (NEC Corporation, Japan)


 

Wednesday, February 5

08:30 - 09:30

Keynote Talk: The Software-Defined Building: A Machine for Living

Speaker: Randy Katz. United Microelectronics Corporation Distinguished Professor, University of California, Berkeley, USA

Rooms: South Pacific Ballroom 1, South Pacific Ballroom 2

Chair: Zhensheng Zhang (UCLA, USA)

10:00 - 12:00

Invited Position Talks III

Room: South Pacific Ballroom 1

Chair: Guan-Ming Su (Dolby Lab, USA)

Coding Theory for Reliable Signal Processing

Aditya Vempaty (Syracuse University, USA); Yunghsiang Sam Han (National Taiwan University of Science and Technology, Taiwan); Lav R. Varshney (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA); Pramod Varshney (Syracuse University, USA)

Joint Network Channel Fountain Scheme for Reliable Communication in Wireless Networks

Ahasanun Nessa (Écoledetechnologiesupérieure, Canada); Kadoch Michel (Ecole de technologie superieure, Canada); Bo Rong (CRC, Canada)

Designing provably efficient Map-Reduce Schedulers: A probabilistic approach

Ness B. Shroff (The Ohio State University, USA)

IP I: Invited Papers I

Room: South Pacific Ballroom 2

Chair: Meng-Shiuan Pan (Tamkang University, Taiwan)

Type-aware Task Placement in Geo-distributed Data Centers with Low OPEX using Data Center Resizing

Lin Gu (The University of Aizu, Japan); Deze Zeng (School of Computer Science and Engineering, The University of Aizu, Japan); Song Guo (The University of Aizu, Japan); Shui Yu (Deakin University, Australia)

Security from the Transparent Computing Aspect

Guojun Wang (Central South University, P.R. China); Qin Liu (Central South University & Temple University, P.R. China); Yang Xiang (Deakin University, Australia); Jianer Chen (Texas A&M University, USA)

Survivable Virtual Optical Network Mapping in Flexible-Grid Optical Networks

Weisheng Xie (University of Texas at Dallas, USA); Jason P. Jue (University of Texas at Dallas, USA); Qiong Zhang (Fujitsu Laboratories of America, USA); Xi Wang (Fujitsu Laboratories of America, USA); Qingya She (Fujitsu Network Communications, USA); Paparao Palacharla (FLA, USA); Motoyoshi Sekiya (Fujitsu Laboratories of America, Inc., USA)

Dynamic Spectrum Access:Current State of the Art and Future Challenges

Anirudha Sahoo (NIST, USA); Michael R. Souryal (National Institute of Standards and Technology, USA)

CIS II: Communications and Information Security II

Room: South Pacific Ballroom 3

Chair: Xiaojun Cao (Georgia State University, USA)

Emilie: Enhance the Power of Traffic Identification

Yiyang Shao (Tsinghua University, P.R. China); Baohua Yang (IBM Research, P.R. China); Jingjie Jiang (Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong); Yibo Xue (Tsinghua university, P.R. China); Jun Li (Tsinghua University, P.R. China)

Optimal Hidden SCADA Attacks on Power Grid: A Graph Theoretic Approach

Deepjyoti Deka (University of Texas, USA); Ross Baldick (The University of Texas at Austin, USA); Sriram Vishwanath (University of Texas Austin, USA)

P2DR: Privacy-Preserving Demand Response System in Smart Grids

Depeng Li (University of Hawaii at Manoa, USA); Zeyar Aung (Masdar Institute of Science and Technology, UAE); John Williams (MIT, USA); Abel Sanchez (Massachusetts Institute of Technology, USA)

Techniques for Detecting Attacks on Critical Infrastructure

Udaya Tupakula (Macquarie University, Australia); Vijay Varadharajan (Macquarie university, Australia)

Stack Protection in Packet Processing Systems

Peng Wu (University of Massachusetts, USA); Tilman Wolf (University of Massachusetts, USA)

Risk-Driven Aggregation and Transmission Prioritization of Cyber Alerts over Mobile Networks

Hasan Cam (Army Research Laboratory, USA); Pierre Mouallem (US Army Research Laboratory, USA)

WAHS II: Wireless Ad Hoc and Sensor Networks II

Room: South Pacific Ballroom 4

Chair: Cheng Li (Memorial University of Newfoundland, Canada)

Message Prioritization of Epidemic Forwarding in Delay-Tolerant Networks

Xu Liu (Memorial University of Newfoundland, Canada); Yuanzhu Chen (Memorial University of Newfoundland, Canada); Cheng Li (Memorial University of Newfoundland, Canada); Walter Taylor (Dartmouth College, USA); Jason Moore (Dartmouth College, USA)

ICAN: Information-Centric Context-Aware Ad-Hoc Network

Yu-Ting Yu (University of California, Los Angeles, USA); Chris Tandiono (UCLA, USA); Xiao Li (UCLA, USA); You Lu (University of California, Los Angeles, USA); M. Y. Sanadidi (University of California, Los Angeles, USA); Mario Gerla (University of California at Los Angeles, USA)

Performance of p-persistent Slotted Aloha for Underwater Sensor Networks

Yanping Zhang (Gonzaga University, USA)

Channel Assignment in Cognitive Wireless Sensor Networks

Mihaela Cardei (Florida Atlantic University, USA); Amalya Mihnea (Florida Atlantic University, USA)

Ensemble Empirical Mode Decomposition for Time Series Prediction in Wireless Sensor Networks

Gagan Goel (University of Toronto, Canada); Dimitrios Hatzinakos (University of Toronto, Canada)

Online Data-Centric Anomaly Detection Framework For Sensor Network Deployments

Giovani Rimon Abuaitah (Wright State University, USA); Bin Wang (Wright State University, USA)

WC II: Wireless Communications II

Room: Suite Sea Pearl 3-4

Chair: Rose Qingyang Hu (Utah State University, USA)

Link Adaptation in Closed-Loop Coded MIMO Systems with LMMSE-IC based Turbo Receivers

Baozhu Ning (SUPELCE, France); Raphael Visoz (Orange Labs, France); Antoine O. Berthet (Supélec, France)

On the Marginal Area under the Receiver Operating Characteristics of Diversity Energy Detectors in Generalized Fading Channels

Eyidayo Adebola (Prairie View A & M University & CECSTR, USA); Abiodun Olaluwe (Prairie View A&M University, USA); Annamalai Annamalai (Prairie View A&M University, USA)

Achievable Rate of a Two-Way Relay Channel with Structured Code under Rayleigh Fading

Youvaraj Sagar (Wichita State University, USA); Jie Yang (Wichita State University, USA); Hyuck Kwon (Wichita State University, USA); Wooseok Nam (Samsung Information Systems America, USA)

Stochastic Geometry Analysis of the Average Error Probability of Downlink Cellular Networks

Peng Guan (CNRS, France); Marco Di Renzo (French National Center for Scientific Research (CNRS), France)

Network Coding in Multiple Access Relay Channel with Multiple Antenna Relay

Lili Wei (Utah State University, USA); Wen Chen (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China); Rose Qingyang Hu (Utah State University, USA); Geng Wu (Intel Corporation, USA)

Performance Analysis of Spatial Modulation MIMO in a Poisson Field of Interferers

Wei Lu (L2S, CNRS, Université Paris-Sud, France); Marco Di Renzo (French National Center for Scientific Research (CNRS), France)

13:30 - 14:30

Plenary Talk: Micro Base Station Aided Vehicular Ad Hoc Networking

Speaker: Izhak Rubin. Distinguished Professor , UCLA, USA

Rooms: South Pacific Ballroom 1, South Pacific Ballroom 2

Chair: Zhensheng Zhang (UCLA, USA)

14:30 - 15:30

Plenary Talk: Disaster Resilient Network Technologies: MDRU and Relay-by-Smartphone

Speaker: Nei Kato. Professor, Tohoku University, Japan

Rooms: South Pacific Ballroom 1, South Pacific Ballroom 2

Chair: Khaled El-Maleh (Qualcomm Inc., USA)

16:00 - 18:00

Invited Position Talks IV

Room: South Pacific Ballroom 1

Chair: Rose Qingyang Hu (Utah State University, USA)

Spectrum Sharing: Challenges, Directions, and Opportunities

Min Song (The University of Toledo, USA)

Algorithmic Challenges in Flexible Optical Networks

Emmanouel Varvarigos (University of Patras & Computer Technology Institute, Greece); Kostas Christodoulopoulos (University of Patras, Greece)

Recent Advances and Challenges in Human-centric Multimedia Mobile Cloud Computing

Eduardo Cerqueira (Federal University of Para & UFPA, Brazil); Euisin Lee (University of California, Los Angeles, USA); Jui-Ting Weng (University of California, Los Angeles, USA); Jae-Han Lim (University of California, Los Angeles, USA); Joshua Joy (UCLA, USA); Mario Gerla (University of California at Los Angeles, USA)

IP II: Invited Papers II

Room: South Pacific Ballroom 2

Chair: Golnaz Farhadi (Fujitsu Laboratories of America, USA)

SocialCloaking: a Distributed Architecture for K-anonymity Location Privacy Protection

Ren-Hung Hwang (National Chung-Cheng University, Taiwan); Fu-Hui Huang (National Chung-Cheng University, Taiwan)

Multi-Radio Heterogeneous Networks: Architectures and Performance

Nageen Himayat (Intel Corporation, USA); Shu-ping Yeh (Intel Corporation, USA); Ali Y Panah (Intel Corporation, USA); Shilpa Talwar (Intel, USA); Mikhail Gerasimenko (Tampere University of Technology, Finland); Sergey Andreev (Tampere University of Technology, Finland); Yevgeni Koucheryavy (Tampere University of Technology, Finland)

Reduction of data prevention cost and improvement of reliability in MLC NAND flash storage system

Danghui Wang (Northwestern Polytechnical University, P.R. China); Jie Guo (University of Pittsburgh, USA); Kai Bu (National University of Defense Technology, P.R. China); Yiran Chen (University of Pittsburgh, USA)

Connectivity As a Service: Towards Optical-based Network Virtualization

Yang Wang (La Salle University, USA); Qian Hu (Georgia State University, USA); Xiaojun Cao (Georgia State University, USA)

WN II: Wireless Networks II

Room: South Pacific Ballroom 3

Chair: Wahab Almuhtadi (Algonquin College & Faculty of Technology & Trades, Canada)

Full Duplex Device to Device Communication in Cellular Networks

Sanghoon Kim (University of Michigan, USA); Wayne Stark (University of Michigan, USA)

Acceleration and Visualization of Dynamic Network Optimization

Yuanzhou Ye (University of Reading/ Symantec Corporation, United Kingdom); José O. Cadenas (University of Reading, United Kingdom); Graham Megson (University of Westminster, London, United Kingdom)

Reducing Power Consumption in LTE Data Scheduling with the Constraints of Channel Condition and QoS

Li-Ping Tung (National Chiao Tung University, Taiwan); Ying-Dar Lin (National Chiao Tung University, Taiwan); Yu-Hsien Kuo (National Chiao Tung University, Taiwan); Yuan-Cheng Lai (Information Management, NTUST, Taiwan); Krishna M. Sivalingam (Indian Institute of Technology Madras, India)

Aggregating Internet Access in a Mesh-Backhauled Network through MPTCP Proxying

Wahab Almuhtadi (Algonquin College & Faculty of Technology & Trades, Canada); Thanh-Hieu Nong (Algonquin College, Canada); Ricky Wong (Algonquin College, Canada); Jordan Melzer (TELUS Communications, Canada)

Cost Analysis of Movement-Based Location Update Scheme Using an Approach of Embedded Markov Chain

Xian Wang (Southwest Jiaotong University & National Taiwan University of Science and Technology, P.R. China); Xianfu Lei (Utah State University, USA); Rose Qingyang Hu (Utah State University, USA); Geng Wu (Intel Corporation, USA)

Downlink Resource Allocation with Cooperative Transmission in EPON-WiMAX Integrated Network

Shang-Hsiu Tien (National Chung-Cheng University, Taiwan); Hung-Yi Teng (National Chung-Cheng University, Taiwan); Ren-Hung Hwang (National Chung-Cheng University, Taiwan)

SPC: Signal Processing for Communications

Room: South Pacific Ballroom 4

Chair: Joseph B. Soriaga (Qualcomm, Inc., USA)

Improving Smartphone Downlink Performance and Energy Efficiency with 3-Antenna Receive Diversity

Joseph B. Soriaga (Qualcomm, Inc., USA); Xiaoyin He (Qualcomm Technologies, Inc., USA); Yu-Chin Ou (Qualcomm Technologies, Inc., USA); Christopher Lott (Qualcomm, Inc., USA); Rashid Attar (QUALCOMM Inc., USA)

Achievable Angles Between Two Compressed Sparse Vectors Under RIP-Induced Norm/Distance Constraints

Ling-Hua Chang (National Chiao Tung University, Taiwan); Jwo-Yuh Wu (National Chiao Tung University, Taiwan)

Variance Detection for Non-coherent Impulse Radio UWB Receivers

Aidong Yang (Dalhousie University, Canada); Hong Nie (University of Northern Iowa, USA); Zhimeng Xu (Fuzhou University, P.R. China); Zhizhang (David) Chen (Dalhousie University, Canada)

Beampattern Analysis for MIMO Radar and Telecommunication System Coexistence

Awais Khawar (Virginia Tech, USA); Ahmed Abdel-Hadi (Virginia Tech, USA); T. Charles Clancy (Virginia Tech, USA); Robert McGwier (Virginia Tech & Allied Communications, AMSAT, and Flex Radio System, Inc., USA)

Exact BER Analysis of Subcarrier QAM and PSK Intensity Modulations in Strong Turbulence

Md. Zoheb Hassan (School of Engineering, University of British Columbia, Canada); Md. Jahangir Hossain (Universtiy of British Columbia, Okanagan, Canada); Julian Cheng (University of British Columbia, Canada)

OGN: Optical and Grid Networking

Room: Suite Sea Pearl 3-4

Chair: Zuqing Zhu (University of Science and Technology of China, P.R. China)

Scheduling Aware Dimensioning for Time-Domain Wavelength Interleaved Network

Bogdan Uscumlic (Telecom Bretagne, France); Yvan Pointurier (Alcatel-Lucent Bell Labs, France); Annie Gravey (Institut Mines Telecom - Telecom Bretagne, France); Philippe Gravey (Télécom Bretagne, France); Luay Alahdab (Institut Mines Telecom - Telecom Bretagne, France)

Dynamic Anycast in Inter-Datacenter Networks over Elastic Optical Infrastructure

Liang Zhang (University of Science and Technology of China, P.R. China); Zuqing Zhu (University of Science and Technology of China, P.R. China)

Reliable Light-tree Construction with Weighted SRLGs in Optical Networks

Yi Zhu (Hawaii Pacific University, USA); Kevin Goo (Hawaii Pacific University, USA)

Spectrum Defragmentation Implementation based on Software Defined Networking (SDN) in Flexi-Grid Optical Networks

Xiaosong Yu (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Yongli Zhao (Beijng University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Jie Zhang (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Lingnan Gao (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Jiawei Zhang (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Xinbo Wang (University of California, Davis, P.R. China)

Lowering Power Consumption in Dedicated Tributary Protection Schemes Using Digital Subcarrier Optical Networks

Miguel Razo (University of Texas at Dallas & Computer Science, USA); Marco Tacca (The University of Texas at Dallas, USA); Andrea Fumagalli (UTD, USA); Rongqing Hui (University of Kansas, USA)

Blocking Resolution for Short Flows in Optical Flow Switching Networks

Zhengfeng Qian (Hangzhou Dianzi University, P.R. China); Kwok Wai Cheung (The Chinese Unviersity of Hong Kong, Hong Kong)


 

Thursday, February 6

08:30 - 09:30

Keynote Talk: Emerging Opportunities and Challenges with Smartphones: Crowdsourcing and User Authentication

Speaker: Guoliang Xue. Professor, Arizona State University, USA

Rooms: South Pacific Ballroom 1, South Pacific Ballroom 2

Chair: Khaled El-Maleh (Qualcomm Inc., USA)

10:00 - 12:00

Distinguished Lectures IV: Attentive Visual Processing - Towards User-Centric Visual Technologies

Speaker: Lina J. Karam , Professor, Arizona State University, USA

Room: South Pacific Ballroom 1

Chair: Joseph B. Soriaga (Qualcomm, Inc., USA)

IP III: Invited Papers III

Room: South Pacific Ballroom 2

Chair: Prasad Calyam (University of Missouri-Columbia, USA)

Wide-area Overlay Networking to Manage Science DMZ Accelerated Flows

Prasad Calyam (University of Missouri-Columbia, USA); Alex Berryman (Ohio Supercomputer Center/OARnet, The Ohio State University, USA); Erik Saule (University of North Carolina at Charlotte, USA); Hari Subramoni (The Ohio State University, USA); Gordon K Springer (University of Missouri-Columbia, USA); Paul Schopis (OARnet, USA); Umit V. Catalyurek (The Ohio State University, USA); Dhabaleswar Panda (The Ohio State University, USA)

Cross-Layer Optimization for Satellite-Terrestrial Heterogeneous Networks

Jihwan P. Choi (Daegu Gyeongbuk Institute of Science and Technology, Korea); Changhee Joo (UNIST, Korea)

Optimal Joint Viterbi Detector Decoder (JVDD) over AWGN/ISI Channel

Kheong Sann Chan (Data Storage Institue, Singapore); Sari Shafidah (Data Storage Institute, Singapore); Moulay Rachid Elidrissi (National University of Singapore, Singapore); Yong Liang Guan (Nanyang Technological University, Singapore)

Battery Free Wireless Sensor Networks: Theory and Applications

Ali Abedi (University of Maine, USA)

MCC: Multimedia Computing and Communications

Room: South Pacific Ballroom 3

Chair: Panos Nasiopoulos (University of British Columbia, Canada)

Joint Multi-Video Compression for Robot Explorations

Yu Sun (University of Central Arkansas, USA); Michael Turney (University of Central Arkansas, USA)

Human Action Recognition using Meta Learning for RGB and Depth Information

Mohsen Amiri (University of British Columbia & Sharif University of Technology, and Simon Fraser University, Canada); Mahsa T. Pourazad (TELUS Communications Company, Canada); Panos Nasiopoulos (University of British Columbia, Canada); Victor CM Leung (The University of British Columbia, Canada)

Enhancing Cloud Mobile 3D Display Gaming User Experience by Asymmetric Graphics Rendering

Yao Lu (University of California, San Diego, USA); Yao Liu (UC San Diego, USA); Sujit Dey (University of California, San Diego, USA)

A New Rate-Complexity-QP Algorithm (RCQA) for HEVC Intra-Picture Rate Control

Ling Tian (University of Electronic Science and Technology of China, P.R. China); Yimin Zhou (University of Electronic Science and Technology of China, P.R. China); Xiaojun Cao (Georgia State University, USA)

Secure Trust Management for Mobile Platforms

Raimund Ege (Northern Illinois University, USA)

Minimum Distortion Variance Concatenated Block Codes for Embedded Source Transmission

Suayb S. Arslan (Quantum Corporaton, USA)

GCNC & WC: Green Computing, Networking, Communications & Wireless Communications

Room: South Pacific Ballroom 4

Chair: Annamalai Annamalai (Prairie View A&M University, USA)

Performance Analysis of coherently detected FFH/BPSK with Maximal Ratio Combining Receiver Over Rayleigh Fading Channel with Multitone Jamming and Imperfect Channel Estimation

Yishan He (University of Electronic Science and Technology of China, P.R. China); Yufan Cheng (University of Electronic Science and Technology of China, P.R. China); Gang Wu (University of Electronic Science and Technology of China, P.R. China); Shaoqian Li (University of Electronic Science and Technology of China, P.R. China)

Spectrum Sharing between Public Safety and Commercial Users in 4G-LTE

Haya Shajaiah (Virginia Tech, USA); Ahmed Abdel-Hadi (Virginia Tech, USA); T. Charles Clancy (Virginia Tech, USA)

Chaos-Based Modulation for Blind and Coherent Signal Detection in Non-Cooperative TDD Cellular Networks with Large Antenna Arrays

Jose Lagunas-Morales (University of Sherbrooke, Canada)

Adaptive Energy-aware Free Viewpoint Video Transmission over Wireless Networks

Zhi Liu (National Institute of Informatics, The Graduate University for Advanced Studies, Japan); Jingyun Feng (National Institute of Informatics, The Graduate University for Advanced Studies, Japan); Yusheng Ji (National Institute of Informatics, Japan); Yongbing Zhang (University of Tsukuba, Japan)

Renewable Energy-Aware Grooming in IP-over-WDM Networks

Thilo Schöndienst (University of Massachusetts Lowell, USA); Vinod M. Vokkarane (University of Massachusetts Lowell & Massachusetts Institute of Technology (MIT), USA)

Network Aware Job Scheduling in Green Data Centers

Derya Çavdar (Bogazici University & IBM Research Zurich Lab, Turkey); Fatih Alagoz (Bogazici University, Turkey)

13:30 - 15:30

Distinguished Lectures V: Everlasting Security and Undetectability in Wireless Communications

Speaker: Dennis Goeckel, Professor, University of Massachusetts at Amherst, USA

Room: South Pacific Ballroom 1

Chair: Ali Abedi (University of Maine, USA)

IP IV: Invited Papers IV

Room: South Pacific Ballroom 2

Chair: Wu Jianming (Fujitsu R&D Center, Canada)

The Cost of Loop Free Alternates in IP Over WDM

Ćiril Rožić (University of Hawaii, USA); Galen Sasaki (University of Hawaii, USA)

Adding Dimensions to Wireless Systems with Orientation-Aware Devices and Reconfigurable Antennas

Daniel Tunon (Texas A&M University, USA); Jean-Francois Chamberland (Texas A&M University, USA); Gregory Huff (Texas A&M University, USA)

Adaptive coverage for high data rate LTE Networks

Rami Sabouni (Carleton University, Canada); Roshdy H Hafez (Carleton University, Canada); Marc St-Hilaire (Carleton University, Canada)

Evolution to Future DWDM Centric Multi Service Converged Metro Network

Lynn Lu (Ericsson, P.R. China); Zere Ghebretensae (Ericcson, Sweden); Björn Skubic (Ericsson AB, Sweden); Fabio Cavaliere (Ericsson Telecomunicazioni, Italy); Xiaoxia Zhou (China Unicom, P.R. China); Guangquan Wang (China Unicom, P.R. China)

MCVC: Mobile Computing and Vehicle Communications

Room: South Pacific Ballroom 3

Chair: Wei Yan (Peking University, P.R. China)

DA2RF: A Data Aggregation Algorithm by Restricting Forwarders for VANETs

Yuan Yuan (Peking University, P.R. China); Jie Luo (School of EECS, Peking University, P.R. China); Wei Yan (Peking University, P.R. China); Tong Zhao (Peking University, P.R. China); Shanbo Lu (Peking University, P.R. China)

Sober-Drive: A Smartphone-assisted Drowsy Driving Detection System

Lunbo Xu (Peking University, P.R. China); Shunyang Li (Peking University, P.R. China); Kaigui Bian (Peking University, P.R. China); Tong Zhao (Peking University, P.R. China); Wei Yan (Peking University, P.R. China)

Performance Analysis of EDCA with Strict Priorities Broadcast in IEEE802.11p VANETs

Ping Wang (Tongji University, P.R. China); Fei Wang (Tongji University, P.R. China); Yusheng Ji (National Institute of Informatics, Japan); Fuqiang Liu (Tongji University, P.R. China); Xinhong Wang (Tongji University, P.R. China)

SideEye: Mobile Assistant for Blind Spot Monitoring

Sanjeev Singh (University of South Carolina, USA); Rufeng Meng (University of South Carolina, USA); Srihari Nelakuditi (University of South Carolina, USA); Yan Tong (University of South Carolina, USA); Song Wang (University of South Carolina, USA)

FQGwS: A Gateway Selection Algorithm in a Hybrid Clustered-VANET LTE-Advanced Network: Complexity and Performances

Ghayet el mouna Zhioua (Telecom ParisTech - FRANCE, France); Houda Labiod (TELECOM ParisTech (ex: ENST), France); Nabil Tabbane (Sup'com, Tunisia); Sami Tabbane (Sup Telecom, Tunisia)

Performance Analysis of an Adaptive Rate-Range Control Algorithm for VANET Safety Applications

Muhammad Awais Javed (University of Newcastle, Australia); Jamil Y Khan (The University of Newcastle, Australia)

CLD: Cloud Computing Big Data & Data Storage Technology and Applications

Room: South Pacific Ballroom 4

Chair: Brendan Mumey (Montana State University, USA)

Design of Reliable Virtual Infrastructure Using Local Protection

Hao Di (University of Electronic Science and Technology of China, P.R. China); Vishal Anand (The College at Brockport, State University of New York, USA); Hongfang Yu (University of Electronic Science and Technology of China, P.R. China); Le Min Li (University of Electronic Science and Technology of China, P.R. China); Dan Liao (University of Electronic Science and Technology of China, P.R. China); Gang Sun (University of Electronic Science and Technology of China, P.R. China)

An Overlay Network Construction Technique for Minimizing the Impact of Physical Network Disruption in Cloud Storage Systems

Katsuya Suto (Tohoku University, Japan); Hiroki Nishiyama (Tohoku University, Japan); Nei Kato (Tohoku University, Japan); Takayuki Nakachi (NTT, Japan); Tatsuya Fujii (NTT Network Innovation Laboratories, Japan); Atsushi Takahara (NTT, Japan)

Shadow Computing: An Energy-Aware Fault Tolerant Computing Model

Bryan Mills (University of Pittsburgh, USA); Taieb Znati (University of Pittsburgh, USA); Rami Melhem (University of Pittsburgh, USA)

On the Impact of Coding Parameters on Storage Requirement of Region-based Fault Tolerant Distributed File System Design

Sujogya Banerjee (Arizona State University, USA); Arun Das (Arizona State University, USA); Anisha Mazumder (Arizona State University, USA); Zahra Derakhshandeh (Arizona State University, USA); Arunabha Sen (ASU, USA)

Multilevel Interleaved Reed-Solomon Codes Using Soft Information for Magnetic Recording Channels

Ismail Demirkan (Broadcom Corporation, USA); Gregory Silvus (Broadcom Corporation, USA)

Soft Intertrack Interference Cancellation for Two-Dimensional Magnetic Recording

Elnaz Banan Sadeghian (Georgia Institute of Technology, USA); John Barry (Georgia Institute of Technology, USA)

16:00 - 18:00

Distinguished Lectures VI: The Great Indoors: The Next Frontier in Mobile Positioning

Speaker: Ayman Naguib, Director, Qualcomm, USA

Room: South Pacific Ballroom 1

Chair: Ek Park (CSU-Chico, USA)

IP V: Invited Papers V

Room: South Pacific Ballroom 2

Chair: Kanwalinderjit Kaur Gagneja (Southern Oregon University, USA)

Vertical Constrained Coding for Phase-Change Memory with Thermal Crosstalk

Kui Cai (Data Storage Institute, Singapore)

Highly accurate video object identification utilizing hint information

Liang Peng (Utah State University, USA); Yimin Yang (Florida International University, USA); Xiaojun Qi (Utah State University, USA); Haohong Wang (TCL Research America, USA)

Software-Defined Cyber-Physical Multinetworks

Zhijing Qin (University of California, Irvine, USA); Ngoc Do (UC Irvine, USA); Grit Denker (SRI International, USA); Nalini Venkatasubramanian (University of California, Irvine, USA)

WN III: Wireless Networks III

Room: South Pacific Ballroom 3

Chair: Ali Abedi (University of Maine, USA)

FastBeam: Practical Fast Beamforming for Indoor Environments

Chao-Fang Shih (Georgia Institute of Technology, USA); Raghupathy Sivakumar (Georgia Institute of Technology, USA)

Practical Provably Secure Multi-node Communication

Omar Hasan (Alexandria University, Egypt); Mahmoud F. Ayoub (Alexandria University, Egypt); Moustafa Youssef (Egypt-Japan University of Science and Technology (EJUST), USA)

An Effective Taxi Recommender System Based on a Spatiotemporal Factor Analysis Model

Yuling Hsueh (National Chung Cheng University, Taiwan); Ren-Hung Hwang (National Chung-Cheng University, Taiwan); Yu-Ting Chen (National Chung Cheng University, Taiwan)