Technical Program


Program at a Glance (in PDF)

Technical Program  (in PDF)


Monday, January 28

10:00 - 12:00

Qualcomm Distinguished Lectures I: Current and Future Research Challenges in Smart Grid Networks

Speaker: Abbas Jamalipour, Chair Professor of Ubiquitous Mobile Networking, University of Sydney, Australia
Room: Mission I
Chair: Tomohiko Taniguchi (Fujitsu Laboratories Ltd., Japan)

CNC I: Wireless Communications

Room: Mariner Point
Chair: Behrooz Makki (Chalmers University of Technology, Sweden)
Secure Spectrum Sharing via Rate Adaptation
Behrooz Makki (Chalmers University of Technology, Sweden); Thomas Eriksson (Chalmers University of Technology, Sweden)
Network Aware Application Dissemination in Prioritized Wireless Networks
David Shur (Applied Communication Sciences, USA); Michael A Kaplan (Applied Communication Sciences, USA); Sunil Samtani (Telcordia Technologies Inc., USA); Tom Doong (Adaptive Methods, USA); Justin Kleffman (NGC, USA); Steve Kruse (Adaptive Methods, USA); Richard Coupland (Navy, USA); Devin Reid (Adaptive Methods, USA); Darren Osten (NGC, USA)
Identifying and Quantifying the Android Device Users' Security Risk Exposure
Lukas Jeter (University of Colorado, USA); Shivakant Mishra (University of Colorado, USA)
Distributed Model Consensus for Models of Locally Biased Measurements in Wireless Sensor Networks
Jacob Thompson (University of Maryland, Baltimore County, USA); Konstantinos Kalpakis (University of Maryland Baltimore County, USA)
Intercarrier Interference Cancellation for Wideband OFDM in High Speed Aerial Vehicle Communication
Qian Han (Wright State University, USA); Xue Li (Wright State University & IEEE Student Member, Member of Society of Women Engineers, USA); Michael A Temple (Air Force Institute of Technology, USA); Zhiqiang Wu (Wright State University, USA)
Opportunistic Routing Using Prefix Ordering and Self-Reported Social Groups
Qian Li (University of California, Santa Cruz, USA); Jj Garcia-Luna-Aceves (University of California at Santa Cruz, USA)

CNC II: Wireless Networking

Room: Crown Point
Chair: Julian Cheng (University of British Columbia, Canada)
Performance of Convolutional Coded OOK IM/DD Systems Over Strong Turbulence Channels
Luanxia Yang (The University of British Columbia, Canada); Julian Cheng (University of British Columbia, Canada); Jonathan F Holzman (University of British Columbia (UBC) Okanagan, Canada)
Fast Wireless Data Access Scheme in Wireless Networks
Giwon Lee (Korea University, Korea); Insun Jang (Korea University, Korea); Sangheon Pack (Korea University, Korea)
The Impacts of User Dynamics on Energy-based Opportunistic Cooperative Spectrum Sensing in Cognitive Radio Networks over Log-normal Shadowed Rayleigh Fading Channels
Chihkai Chen (University of California, Los Angeles, USA); Kung Yao (UCLA, USA)
The Impact of GPS Positioning Errors on the Hop Distance in Vehicular Adhoc Networks (VANETs)
Wen-Hsing Kuo (Yuan Ze University, Taiwan); Shih-Hau Fang (Yuan Ze University, Taiwan)
Cost Effective ROF Communication System for CATV Channels over WDM Network and Fuzzy Modeling of the System
Maryam Niknamfar (University of Texas at San Antonio, USA); Yashar Sahraei Manjili (The University of Texas at San Antonio, USA); Mohammad Jamshidi (University of Texas at San Antonio, USA); Mehdi Shadaram (The University of Texas at San Antonio, USA)
A Road Based Multi-Channel Assignment Method for VANET
Tong Zhao (Peking University, P.R. China); Shanbo Lu (Peking University, P.R. China); Wei Yan (Peking University, P.R. China); XiaoMing Li (Peking University, P.R. China)

CNTA: Converged Networks, Technologies and Applications

Room: Mission III
Chair: Jose M Gutierrez (Aalborg University, Denmark)
Modeling and Delay Analysis for Converged Network-Cloud Service Provisioning Systems
Qiang Duan (The Pennsylvania State University, USA)
The Case for Heterogeneous WLAN Environments for Converged Networks
Markus Gerhard Tauber (AIT Austrian Institute of Technology GmbH, Austria); Saleem N Bhatti (University of St Andrews, United Kingdom); Nikolay Melnikov (Computer Science Jacobs University Bremen, Germany); Jürgen Schönwälder (Jacobs University Bremen, Germany)
Advanced Resource Provisioning in Context-Sensitive Converged Networks
José Castillo Lema (Universidade da Coruña, Spain); Elifranio Cruz (Universidade Federal do Ceará & PPGETI, Brazil); Augusto Jose Venancio Neto, Ph. D. (Universidade Federal do Ceará & Centro Tecnológico, Brazil); Eduardo Cerqueira (Federal University of Para & UFPA, Brazil)

CPS I: Keynote Talk & Design in Healthcare

Room: Mission II
Chair: He Huang (University of Rhode Island, USA)
Keynote Talk - Dr. John Matyjas (Air Force Research Lab, USA)
 
An Integrated Health Management Process for Automotive Cyber-Physical Systems
Chaitanya Sankavaram (University of Connecticut, USA); Anuradha Kodali (University of Connecticut, USA); Krishna Pattipati (University of Connecticut, USA)
Terrain Recognition Improves the Performance of Neural-Machine Interface for Locomotion Mode Recognition
Ding Wang (University of Rhode Island, USA); Lin Du (University of Rhode Island, USA); He Huang (University of Rhode Island, USA)
Networked Bio-Inspired Modules For Sensorimotor Control of Wearable Cyber-Physical Devices
Yong-Lae Park (Harvard University, USA); Diana Young (Harvard University, USA); Bor-rong Chen (Harvard University, USA); Robert Wood (Harvard University, USA); Radhika Nagpal (Harvard, USA); Eugene Goldfield (Harvard, USA)
Computer Aided Rehabilitation for Patients with Rheumatoid Arthritis
Vangelis Metsis (University of Texas at Arlington, USA); Pat Jangyodsuk (University of Texas at Arlington, USA); Vassilis Athitsos (University of Texas at Arlington, USA); Maura Iversen (Northeastern University, USA); Fillia Makedon (University of Texas at Arlington, Greece)

13:30 - 15:30

Qualcomm Distinguished Lecture II: Fog Computing: Leveraging Computation, Communications, and Storage at the Intelligent Edge

Speaker: Flavio Bonomi, Cisco Fellow, Cisco, USA
Room: Mission I
Chair: Dilip Krishnaswamy (Qualcomm Research Center, USA)

CNC III: Communication Software and Multimedia Applications

Room: Mission III
Chair: Jose M Gutierrez (Aalborg University, Denmark)
On Lossless and Lossy Compression of Step Size Matrices in JPEG Coding
Wai C Chu (Lab126, USA)
Application Layer FEC with Long Time Interleaver and Fast Tune-in for Mobile Satellite TV Services
Valentina Pullano (University of Bologna, Italy); Cornelius Hellge (Fraunhofer Institute for Telecommunications - Heinrich-Hertz-Institute, Germany); Manuel Hensel (Fraunhofer Institute for Telecommunications - Heinrich-Hertz-Institute, Germany); Giovanni Emanuele Corazza (University of Bologna, Italy); Thomas Schierl (Fraunhofer HHI, Germany)
An Edge Router Based Distributed Admissions Control Over Real-Time Media Streams
Jun Liu (University of North Dakota, USA)
Performance Improvement of the Segment SYNC-Based Spectrum Sensing for ATSC TV Signal
Seung Joon Lee (Kangwon National University, Korea)
Low RSSI in WLANs: Impact on Application-Level Performance
Markus Gerhard Tauber (AIT Austrian Institute of Technology GmbH, Austria); Saleem N Bhatti (University of St Andrews, United Kingdom)
Restorability on 3-connected WDM Networks Under Single and Dual Physical Link Failures
Michael Jensen (Aalborg University, Denmark); Jose M Gutierrez (Aalborg University, Denmark); Tahir Riaz (Aalborg University, Denmark); Jens Myrup Pedersen (Aalborg University, Denmark)

CNC IV: Communication Theory

Room: Mariner Point
Chair: Samy S. Soliman (University of Alberta, Canada)
Power Allocation for Time Division Broadcast Protocol over Rayleigh Fading Channels
Dong-Woo Lim (Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea); Chang-Jae Chun (Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea); Jae-Hwan Lee (Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea); Hyung Myung Kim (Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea)
Lagrangian Relaxation Approach for Low Complexity Channel Assignment in Multi-Cell WLANs
Mohamed Elwekeil (Egypt-Japan University of Science and Technology, Egypt); Masoud Alghoniemy (Egypt-Japan University of Science and Technology, Egypt); Hiroshi Furukawa (Kyushu University, Japan); Osamu Muta (Kyushu University, Japan)
TFRC-CR: An Equation-based Transport Protocol for Cognitive Radio Networks
Abdulla Al-Ali (Northeastern University & Qatar University, USA); Kaushik Chowdhury (Northeastern University, USA)
Utilizing Distance Distribution in Determining Topological Characteristics of Multi-hop Wireless Networks
Husnu Narman (University of Oklahoma, USA); Turgay Korkmaz (University of Texas at San Antonio, USA); Suleyman Tek (University of the Incarnate Word, USA)
Dual-Hop AF Systems With Maximum End-to-End SNR Relay Selection Over Nakagami-m and Rician Fading Links
Samy S. Soliman (University of Alberta, Canada); Norman C. Beaulieu (University of Alberta, Canada)
Coexistence Analysis of Adjacent Long Term Evolution (LTE) Systems
Muhannad Aulama (Motorola Solutions, Inc., Jordan); Mohammed M. Olama (Oak Ridge National Laboratory, USA)

CNC V: Next Generation Networking

Room: Crown Point
Chair: Vinod M. Vokkarane (University of Massachusetts Dartmouth / Massachusetts Institute of Technology (MIT), USA)
On the Rate-Distortion Performance of Compressive Sensing in Wireless Sensor Networks
Mina Sartipi (University of TN at Chattanooga, USA)
Improving Service Differentiation of Immediate and Advance Reservation in Resource-Partitioned Optical WDM Networks
Derek Rousseau (University of Massachusetts Dartmouth, USA); Joan Triay (Universitat Politècnica de Catalunya (UPC), Germany); Vinod M. Vokkarane (University of Massachusetts Dartmouth / Massachusetts Institute of Technology (MIT), USA)
Analytical Model of 3-level QoS Scheduling in Hybrid Optical Networks
Giorgio Corazza (Universit  di Bologna, Italy); Walter Cerroni (University of Bologna, Italy); Gaia Leli (University of Bologna, Italy); Carla Raffaelli (University of Bologna, Italy); Michele Savi (Norwegian University of Science and Technology, Norway); Norvald Stol (Norwegian University of Science and Technology, Norway)
Context-aware Social Computing: A Cognitive Approach
Mozhgan Tavakolifard (Norwegian University of Science and Technology, Norway)
Energy and Latency Impact of Outsourcing Decisions in Mobile Image Processing
Ali Zaher (Oslo University, Norway); Dürr Niklas (University of Mannheim, Germany); Nicolas Stamer (University of Mannheim, Germany); Ali Ahmad (Oslo University, Norway)
Enhanced Detection and Restoration of Low-Rate Denial-of-Service in Wireless Multi-Hop Networks
Qiang Liu (National University of Defense Technology, P.R. China); Jianping Yin (School of Computer Science, National University of Defense Techonoly, P.R. China); Paria Jokar (University of British Columbia, Canada); Xiping Hu (University of British Colombia, Canada)

CPS II: CPS System Modeling

Room: Mission II
Chair: Bahador Amiri (University of California, Santa Cruz, USA)
A framework for optimal assistive robot placement for event recognition
Georgios Galatas (NCSR Demokritos, Greece); Alexandros Papangelis (NCSR Demokritos, Greece); Fillia Makedon (University of Texas at Arlington, Greece)
Predicting Time-Delays under Real-Time Scheduling for Linear Model Predictive Control
Zhenwu Shi (Georgia Institute of Technology, USA); Fumin Zhang (Georgia Institute of Technology, USA)
Investigation of Uncertainties Associated with Actuation Modeling Error and Sensor Noise on Real Time Hybrid Simulation Performance
Amin Maghareh (Purdue University, USA); Shirley Dyke (Purdue, USA); Ge Ou (Purdue University, USA); Yili Qian (Purdue University, USA)
Sensor Data Modeling for Smart Meters - A Methodology to Compare Different Systems
Dhiman Chattopadhyay (Tata Consultancy Services, India); Ranjan Dasgupta (Tata Consultancy Services Ltd, India); Arpan Pal (Tata Consultancy Services, India)
QUIT: A Cross-Layer Routing Metric Based on Non-Utilized Outage Capacity
Bahador Amiri (University of California, Santa Cruz, USA); Hamid Sadjadpour (University of California, Santa Cruz, USA)
Optimal Byzantine Attack on Distributed Detection in Tree-based Topologies
Bhavya Kailkhura (Syracuse University, USA); Swastik Brahma (Syracuse University, USA); Pramod Varshney (Syracuse University, USA)

16:00 - 18:00

Qualcomm Distinguished Lecture III: Recent Trends in Ad hoc, Sensor, and Mesh Networks: From Fundamental to Specialized Disaster-Resilient Applications

Speaker: Nei Kato, Professor, Tohoku University, Japan
Room: Mission I
Chair: Tomohiko Taniguchi (Fujitsu Laboratories Ltd., Japan)

CNC VI: Communications QoS

Room: Mission III
Chair: Won Mee Jang (University of Nebraska-Lincoln, USA)
Performance evaluation of RODEO: ROute DEgradation Optimization for the Multi-Hop Dynamic Spectrum Access Networks
Erald Troja (CUNY Graduate Center, USA); Kenneth Ezirim (Graduate Center, City University of New York, USA); Shamik Sengupta (John Jay College of Criminal Justice, City University of New York (CUNY), USA); Michael Hannon (John Jay College, USA)
A Theoretical Framework for Solving the Optimal Admissions Control With Sigmoidal Utility Functions
Jun Liu (University of North Dakota, USA)
Combined Green Resource and Topology Management for Beyond Next Generation Mobile Broadband Systems
Salahedin Rehan Sarria (University of York, United Kingdom); David Grace (University of York, United Kingdom)
Queueing with Transmission Rate Selection for Cognitive Radio Networks in Nakagami-m Fading
Won Mee Jang (University of Nebraska-Lincoln, USA); Woan Chang (MITRE, USA)
(Multiple) Channel Acquisition and Contention Handling Mechanisms for Dynamic Spectrum Access in a Distributed System of Cognitive Radio Networks
Kenneth Ezirim (Graduate Center, City University of New York, USA); Shamik Sengupta (John Jay College of Criminal Justice, City University of New York (CUNY), USA); Erald Troja (CUNY Graduate Center, USA)

CNC VII: Signal Processing for Communications

Room: Mariner Point
Chair: Valentina Pullano (University of Bologna, Italy)
Deadline-Aware Co-Scheduling Using Anycast Advance Reservations in Wavelength Routed Lambda Grids
Hitesh Kulkarni (University of Massachusetts Dartmouth, USA); Arush G Gadkar (University of Massachusetts, Dartmouth, USA); Vinod M. Vokkarane (University of Massachusetts Dartmouth / Massachusetts Institute of Technology (MIT), USA)
Interference Aware Scheduling for Peak Channel Reuse and Max-Capacity In Smart Meter Networks
Kranthi Manoj (The University of Texas at San Antonio, USA); Amir Rajaee (The University of Texas at San Antonio, USA); Brian T Kelley (University of Texas at San Antonio, USA); Mohammad Jamshidi (University of Texas at San Antonio, USA)
Coherent Power Combining on Spacecraft via Wavefront Multiplexing Techniques
Hen-Geul Yeh (California State University, Long Beach, USA)
Symbol-Index-Feedback Polar Coding Schemes for Low-Complexity Devices
Xudong Ma (Pattern Technology Lab LLC, USA)
BER Modeling for Interference Canceling FIR Wiener Equalizer
Tamoghna Roy (DSPRL - Wireless@VT, USA); A. A. (Louis) Beex (DSPRL - Wireless@VT & Virginia Tech, USA)

CNC VIII: Wireless Systems

Room: Crown Point
Chair: James Gross (Royal Institute of Technology (KTH), Sweden)
The Outage Performance of Realtime Transmission in Multiple Asynchronous Relays Enhanced OFDM System
Yulin Hu (RWTH Aachen University & UMIC Research Centre, Germany); James Gross (Royal Institute of Technology (KTH), Sweden); Zhizhong Ding (Hefei University of Technology, P.R. China)
Approximating The Outage Capacity of Asymmetric 2x2 Dual-Polarized MIMO at High SNR
Farzad Talebi (University of Notre Dame, USA); Thomas Pratt (University of Notre Dame, USA)
An Optimized LDPC product network coding scheme in multiple access relay system
Zhanji Wu (BUPT, P.R. China); Xiang Chen (Beijing University of Post and Telecommunications, P.R. China)
Numerically Efficient Direct-Optimization Filter Design
Juan Fang (Polytechnic Institute of New York University, USA); I-Tai Lu (Polytechnic Institute of NYU, USA)
Cross Layer Optimization for Efficient Spectrum Utilization in Cognitive Radios
Ali Haider Mahdi (Ilmenau University of Technology, Germany); Mohamed Abdrabou Ahmed Kalil (Ilmenau University of Technology, Germany); Andreas Mitschele-Thiel (Ilmenau University of Technology, Germany)

CPS III: Networked CPS Design

Room: Mission II
Chair: Sunil Kumar (San Diego State University, USA)
Adaptive Fault-Tolerance for Cyber-Physical Systems
C. m. Krishna (University of Massachusetts, USA); Israel Koren (University of Massachusetts, USA)
The High Level Architecture RTI as a master to the Functional Mock-up Interface components
Muhammad Usman Awais (AIT Austrian Institute of Technology GmbH, Austria); Peter Palensky (Austrian Institute of Technology, Austria); Atiyah Elsheikh (Austrian Ins, Austria); Edmund Widl (Austrian Institute of Technology, Austria); Matthias Stifter (AIT Austrian Institute of Technology, Austria)
Effects of Femtocell Deployment on Interference to Macrocell Users in a Cellular Network
Avani Dalal (University of Cincinnati, USA); Hailong Li (University of Cincinnati, USA); Dharma P Agrawal (University of Cincinnati, USA)
Spoofing Cyber Attack Detection in Probe-based Traffic Monitoring Systems using Mixed Integer Linear Programming
Edward Canepa (King Abdullah University of Science and Technology, Saudi Arabia); Christian Claudel (Kaust University, USA)
Lightweight Internet Protocols for Web Enablement of Sensors using Constrained Gateway Devices
Soma Bandyopadhyay (TATA Consultancy Services, India); Abhijan Bhattacharyya (Tata Consultancy Services Ltd., India)
Ongoing Challenges in Automated Cyberphysical Cross-Domain Design
Kunal Arya (University of California, Santa Barbara, USA); Joseph Poverelli (University of California, Santa Barbara, USA); Forrest Brewer (University of California, Santa Barbara, USA)

Tuesday, January 29

08:30 - 09:30

Keynote Talk: A Clean Slate Approach to Secure Protocols for Wireless Networks

Speaker: P. R. Kumar, Professor and College of Engineering Chair in Computer Engineering, Texas A&M University, USA
Room: Mission I
Chair: Guoliang Xue (Arizona State University, USA)

10:00 - 12:00

Qualcomm Distinguished Lecture IV: One New Algorithm for Ten New Applications

Speaker: Charles Elkan, Professor, University of California, San Diego, USA
Room: Mission I
Chair: Dilip Krishnaswamy (Qualcomm Research Center, USA)

CIS I: Communications and Information Security I

Room: Mariner Point
Chair: Zhenlong Yuan (Tsinghua University, P.R. China)
Self-Healing Group Key Distribution with Extended Revocation Capability
Tomasz Rams (AGH University of Science and Technology, Poland); Piotr Pacyna (AGH University of Science and Technology, Poland)
Establishing Secure Measurement Matrix For Compressed Sensing Using Wireless Physical Layer Security
Ruslan Dautov (Rochester Institute of Technology, USA); Gill R Tsouri (Rochester Institute of Technology, USA)
TFD: A Multi-pattern Matching Algorithm for Large-scale URL Filtering
Zhenlong Yuan (Tsinghua University, P.R. China); Baohua Yang (Tsinghua University, P.R. China); Xiaoqi Ren (Tsinghua University, P.R. China); Yibo Xue (Tsinghua university, P.R. China)
VEGK: Virtual ECC Group Key for Wireless Sensor Networks
Ahmed E. El-Din (Cairo University, Egypt); Rabie Ramadan (Cairo University, Egypt); Magda Fayek (Cairo University, Egypt)
IEEE 802.11 Anomaly-based Behavior Analysis
Hamid Alipour (University of Arizona & NSF Center for Autonomic Computing, USA); Youssif Al-Nashif (University of Arizona, USA); Salim Hariri (University of Arizona, USA)

OGN: Optical and Grid Networking

Room: Crown Point
Chairs: Ashwin A Gumaste (Indian Institute of Technology, Bombay, India), Weisheng Xie (University of Texas at Dallas, USA)
Dynamic RMSA in Spectrum-Sliced Elastic Optical Networks for High-Throughput Service Provisioning
Liang Zhang (University of Science and Technology of China, P.R. China); Wei Lu (University of Science and Technology of China, P.R. China); Xiang Zhou (University of Science and Technology of China, P.R. China); Zuqing Zhu (University of Science and Technology of China, P.R. China)
Flexible Transport Network Expansion via Open WDM Interfaces
Anna Manolova Fagertun (Technical University of Denmark, Denmark); Bjarke Skjoldstrup (TDC A/S, Denmark)
On the Efficacy of WDM Virtual Topology Design Strategies
Xuezhou Ma (North Carolina State University, USA); Khaled Harfoush (North Carolina State University, USA)
Regenerator Site Selection and Regenerator Placement for Mixed Line Rate Optical Networks
Weisheng Xie (University of Texas at Dallas, USA); Jason P. Jue (University of Texas at Dallas, USA); Xi Wang (Fujitsu Laboratories of America, USA); Qiong Zhang (Fujitsu Laboratories of America, USA); Qingya She (Fujitsu Network Communications, USA); Paparao Palacharla (FLA, USA); Motoyoshi Sekiya (Fujitsu Laboratories of America, Inc., USA)
Circuit Performance in a Packet Network: Demonstrating Integrated Carrier Ethernet Switch Router (CESR) + Optical Transport Network (OTN)
Sarvesh Sanjay Bidkar (Indian Institute of Technology Bombay, India); Saurabh Mehta (Indian Institute of Technology, Bombay, India); Deval Bhamare (IIT Bombay, India); Nilesh Bajaj (IIT Bombay, India); Abhishek Medhekar (IIT Bombay, India); Ashwin A Gumaste (Indian Institute of Technology, Bombay, India)

WC I: Wireless Communications I

Room: Mission III
Chair: Jialing Li (InterDigital Communications LLC, USA)
Flexible Companding Design for PAPR Reduction in OFDM and FBMC Systems
Zihao You (Polytechnic Institute of New York University, USA); I-Tai Lu (Polytechnic Institute of NYU, USA); Rui Yang (Interdigital, USA); Jialing Li (InterDigital Communications LLC, USA)
On the Throughput Evaluation of Wireless Mesh Network Deployed in Disaster Areas
Thuan Ngo (Tohoku University, Japan); Hiroki Nishiyama (Tohoku University, Japan); Nei Kato (Tohoku University, Japan); Yoshitaka Shimizu (NTT, Japan); Kohei Mizuno (NTT, Japan); Tomoaki Kumagai (NTT Corporation, Japan)
Improved Wideband Spectrum Sensing Techniques Using Wavelet-Based Edge Detection for Cognitive Radio
Said E. El-Khamy (Alexandria University, Egypt); Mohamed El-Mahallawy (Arab Academy for science and techology, Egypt); El-Nasser Youssef (Arab Academy for Science & Technology & Maritime Transport & College of Engineering and Technology, Egypt)
Low-complexity Iterative Demapping for Rotated QAM Constellations in DVB-T2 System
Feng Yang (Shanghai Jiaotong University, P.R. China); Bo Zhang (ShangHai JiaoTong University, P.R. China); Lianghui Ding (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China)
A New Analysis of the DS-CDMA Cellular Downlink Under Spatial Constraints
Matthew Valenti (West Virginia University, USA); Don Torrieri (US Army Research Laboratory, USA); Salvatore Talarico (West Virginia University, USA)
An Initial Study of DSA Cost and Capacity Trades under Imperfect Awareness
Todd Martin (George Mason University & Science and Technology Associates, Inc., USA); Kuochu Chang (George Mason University, USA)

13:30 - 14:30

Plenary Talk: Strategic Design: Tripling the Spectrum Efficiency

Speaker: Mihaela van der Schaar, Chancellor's Professor, University of California, Los Angeles, USA
Room: Mission I
Chair: Guoliang Xue (Arizona State University, USA)

13:30 - 15:30

CLD: Cloud Computing and Networking

Room: Mariner Point
Chairs: Ek Park (CSU-Chico, USA), Jiang Zhu (Carnegie Mellon University, USA)
e-Healthcare Cloud Computing Application Solutions
Wei Liu (Georgia Gwinnett College, USA); Ek Park (CSU-Chico, USA)
Improved P2P Content Discovery by Exploiting User Social Patterns
Reza Farahbakhsh (Institut Mines-Telecom, Telecom Sud-Paris & Paris VI, France); Noel Crespi (Institut Télécom, Télécom SudParis, France); Angel Cuevas (Institut Mines-Télécom, Télécom SudParis, France); Neetya Shrestha (Telecom SudParis, France); Mehdi Mani (Institut TELECCOM, Telecom SudParis, France); Poompat Saengudomlert (Asian Institute of Technology, Thailand)
Cloud-Hosted Key Sharing Towards Secure and Scalable Mobile Applications in Clouds
Piotr Tysowski (University of Waterloo, Canada); Anwar Hasan (University of Waterloo, Canada)
DAROS: Distributed User-Server Assignment And Replication For Online Social Networking Applications
Thuan Duong-Ba (Oregon State University, USA); Thinh Nguyen (Oregon State, USA); Duc A. Tran (University of Massachusetts Boston, USA)
Somersault Cloud: Toward a cloud-of-clouds Service for Personal Backup
Huajian Mao (National University of Defense and Technology, P.R. China); Nong Xiao (National University of Defense Technology, P.R. China); Lu Yutong (NUDT, P.R. China); Haifeng Xu (WuLuMuQi General Hospital of LanZhou Military Region, P.R. China)
Profit Maximization and Power Management of Green Data Centers Supporting Multiple SLAs
Mahdi Ghamkhari (University of California at Riverside, USA); Hamed Mohsenian-Rad (University of California at Riverside, USA)

SPC: Signal Processing for Communications

Room: Crown Point
Chair: Yiming Chen (Western Digital Corporation, USA)
A Low Power 100 Gbps DP-QPSK Receiver Using Analog Domain Signal Processing
Nandakumar Nambath (Indian Institute of Technology, Bombay, India); Anita Gupta (Bhabha Atomic Research Centre, India); Shalabh Gupta (IIT Bombay, India)
Novel Fast MUSIC Algorithm for Spectral Estimation with High Subspace Dimension
Hongting Zhang (Louisiana State University, USA); Hsiao-Chun Wu (Louisiana State University, USA); Shih Yu Chang (National Tsing Hua University of Taiwan, Taiwan)
Clustered Linear Precoding for Downlink Network MIMO Systems With Partial CSI
Mehdi Sadeghzadeh (The University of Akron, USA); Hamid Reza Bahrami (The University of Akron, USA); Nghi H Tran (University of Akron, USA)
Reduced Complexity Super-Trellis Decoding for Convolutionally Encoded Transmission Over ISI-Channels
Fabian Schuh (Friedrich-Alexander-Univertsität Erlangen-Nürnberg, Germany); Andreas Schenk (University of Erlangen-Nuremberg, Germany); Johannes Huber (University of Erlangen-Nuremberg, Germany)
Exact Trigonometric Superfast Inverse Covariance Representations
Ricardo Merched (Universidade Federal do Rio de Janeiro, Brazil)
Performance-Complexity Trade-offs of the 2-D Iterative Feedback Signal Detection Algorithm
Yiming Chen (Western Digital Corporation, USA); Shayan Garani Srinivasa (Indian Institute of Science, India)

WAHS I: Wireless Ad Hoc and Sensor Networks I

Room: Mission III
Chairs: Irfan S. Al-Anbagi (School of Electrical Engineering and Computer Science University of Ottawa, Canada), Amine Didioui (CEA/Leti - Minatec & University of Rennes 1, France)
Channel Capacity Related Power Allocation for distributed Sensor Networks with Application in Object Classification
Gholamreza Alirezaei (RWTH Aachen University, Germany); Rudolf Mathar (RWTH Aachen University, Germany)
Ambiguity Resolution in RSS-Based Emitter Geolocation
Sichun Wang (Communications Research Centre, Industry Canada, Canada); Robert J. Inkol (Defence R&D Canada, Canada); Brad Jackson (Defence R&D Canada, Canada); Shanzeng Guo (Defence R&D Canada, Canada)
A Novel Socially-Aware Opportunistic Routing Algorithm in Mobile Social Networks
Gary K. W. Wong (The Hong Kong Institute of Education, Hong Kong); Xiaohua Jia (City University of Hong Kong, Hong Kong)
On the Optimal Transmission Distance for Power-aware Routing in Ad hoc Networks
Ahmed E.A.A. Abdulla (Tohoku University, Japan); Zubair Md. Fadlullah (Tohoku University, Japan); Hiroki Nishiyama (Tohoku University, Japan); Nei Kato (Tohoku University, Japan)
RFID Range Extension with Low-power Wireless Edge Devices
Li Chen (University of Rochester, USA); He Ba (University of Rochester, USA); Wendi Heinzelman (University of Rochester, USA); Andre Cote (Omni-ID Corporation, USA)
CTA: a Collaborative Tracking Algorithm in Wireless Sensor Networks
Ibtissem Boulanouar (LIGM - University Paris-Est, France); Stephane Lohier (University of Paris-Est, France); Abderrezak Rachedi (University Paris-Est Marne-la-Vallée, France); Gilles Roussel (Université Paris-Est, France)

14:30 - 15:30

Plenary Talk: 1000x Capacity Gain by Small Cell Densification

Speaker: Mehmet Yavuz, Senior Director, Qualcomm, USA
Room: Mission I
Chair: Guoliang Xue (Arizona State University, USA)

16:00 - 18:00

Invited Position Talks I

Room: Mission I
Chair: Bane Vasić (University of Arizona, USA)
Dealing with Exponential Growth in Wireless Video
Jerry D Gibson (University of California, Santa Barbara, USA)
PHY-APP Cross-Layer Wireless Video Transmission
Pamela Cosman (University of California, San Diego, USA)
Human-centered Wireless Body Computing: The Multifold Opportunities and Challenges
Urbashi Mitra (University of Southern California, USA); Shrikanth Narayanan (University of Southern California, USA)
Detection for Two-Dimensional Magnetic Recording Systems
Seyed Mehrdad Khatami (University of Arizona & Sharif University, USA); Bane Vasić (University of Arizona, USA)

Invited Papers I

Room: Mission III
Chairs: Kui Cai (Data Storage Institute, Singapore), Utsaw Kumar (University of Notre Dame, USA)
Testing Access Control and Obligation Policies
Dianxiang Xu (Dakota State University, USA); Michael Sanford (Dakota State University, USA); Zhaoliang Liu (Dakota State University, USA); Mark Emry (Sioux Falls School District, USA); Brad Brockmueller (Sioux Falls School District, USA); Spencer Johnson (Pomona College, USA); Michael To (Georgia State University, USA)
Traffic Classification: Issues and Challenges
Yibo Xue (Tsinghua university, P.R. China); Dawei Wang (National Computer Network Emergency Response Technical Team / Coordination Center of China, P.R. China); Luoshi Zhang (Harbin University of Science and Technology, P.R. China)
Channel Capacity and Soft-Decision Decoding of LDPC Codes for Spin-Torque Transfer Magnetic Random Access Memory (STT-MRAM)
Kui Cai (Data Storage Institute, Singapore); Zhiliang Qin (Data Storage Institute, Singapore); Bingjin Chen (Data Storage Institute, Singapore)
QoE Evaluations for Video Streaming over eMBMS
Utsaw Kumar (University of Notre Dame, USA); Ozgur Oyman (Intel Corporation, USA)

GCNC: Green Computing, Networking and Communications

Room: Crown Point
Chairs: Lorenzo Di Gregorio (Intel Mobile Communications GmbH & Lantiq Deutschland GmbH, Germany), Yi Zhu (Hawaii Pacific University, USA)
Energy Saving Improvements in IP Networks Through Table Lookup Bypass in Router Line Cards
Angelo Coiro (University of Rome "La Sapienza", Italy); Marco Polverini (University "La Sapienza" Roma, Italy); Antonio Cianfrani (University of Roma "La Sapienza", Italy); Marco Listanti (University of Rome "La Sapienza", Italy)
A robust optimization approach for energy-aware routing in MPLS networks
Bernardetta Addis (Universit  degli Studi di Torino, Italy); Antonio Capone (Politecnico di Milano, Italy); Giuliana Carello (Politecnico di Milano, Italy); Luca Gianoli (Politecnico di Milano & École Polytechnique de Montréal, Italy); Brunilde Sansò (Ecole Polytechnique de Montreal, Canada)
Impact of Mobile Transmitter Sources on Radio Frequency Wireless Energy Harvesting
Antonio Hernandez Coarasa (Northeastern University, Spain); Prusayon Nintanavongsa (Northeastern University, USA); Sugata Sanyal (Tata Institute of Fundamental Research Mumbai, India); Kaushik Chowdhury (Northeastern University, USA)
Energy-efficient IPTV Simulcast over Fixed WiMAX Access Systems
Yi Zhu (Hawaii Pacific University, USA); Xiaofeng Gao (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China); Weili Wu (UT Dallas, USA); Jason P. Jue (University of Texas at Dallas, USA)
Energy Budget Simulation for Deep Packet Inspection
Lorenzo Di Gregorio (Intel Mobile Communications GmbH & Lantiq Deutschland GmbH, Germany)
Analysis of Energy Efficiency in Dynamic Optical Networks Employing Solar Energy Sources
Jiayuan Wang (Technical University of Denmark, Denmark); Anna Manolova Fagertun (Technical University of Denmark, Denmark); Sarah Ruepp (Technical University of Denmark, Denmark); Lars Dittmann (Technical University of Denmark, Denmark)

WN I: Wireless Networks I

Room: Mariner Point
Chairs: Paul J. Gendron (SSC-Pacific & SSC Pacific, Building 1, USA), Manish Wadhwa (South University - Virginia Beach, USA)
Towards 60GHz Wireless Switching Interconnect
Hars Vardhan (University of texas at Dallas, USA); Ravi Prakash (University of Texas at Dallas, USA)
Efficient Support for Video Communications in Wireless Home Networks
Andrea Vesco (Istituto Superiore Mario Boella, Italy); Enrico Masala (Politecnico di Torino, Italy); Riccardo M. Scopigno (Istituto Superiore Mario Boella, Italy)
Study on Real Energy Consumption of Large-scale Campus Wireless Network
Wenqi Sun (Tsinghua University, P.R. China); Hewu Li (Tsinghua University, P.R. China); Jianping Wu (Tsinghua University, P.R. China)
Protocol Independent Multicast: from Wired to Wireless Networks
Alessandro Russo (University of Trento, Italy); Renato Lo Cigno (University of Trento, Italy); Izhak Rubin (University of California at Los Angeles, USA)
Novel DCF-based Multi-User MAC Protocol and Dynamic Resource Allocation for OFDMA WLAN Systems
Takuya Mishima (Osaka University, Japan); Shinichi Miyamoto (Osaka University, Japan); Seiichi Sampei (Osaka University, Japan); Wenjie Jiang (NTT Network Innovation Laboratories, NTT Corporation & Research Engineer, Japan)

Wednesday, January 30

08:30 - 09:30

Keynote Talk: Architecture for High Speed, Large Volume and Low Delay Data Transport Networks

Speaker: Vincent W. S. Chan, Joan and Irwin Jacobs Professor, MIT, USA
Room: Mission I
Chair: Khaled El-Maleh (Qualcomm Inc., USA)

10:00 - 12:00

Qualcomm Distinguished Lecture V: Emerging topics in LTE-Advanced Networks

Speaker: Yongbin Wei, Director, Qualcomm, USA
Room: Mission I
Chair: Tomohiko Taniguchi (Fujitsu Laboratories Ltd., Japan)

CIS II: Communications and Information Security II

Room: Mariner Point
Chair: Shui Yu (Deakin University, Australia)
A Hierarchical PCA-based Anomaly Detection
Tian Biming (Curtin University, Australia); Kathryn E Merrick (University of New South Wales & Australian Defence Force Academy, Australia); Shui Yu (Deakin University, Australia); Jiankun Hu (University of New South Wales, Australia)
HIDEINSIDE - A Novel Randomized & Encrypted Antiforensic Information Hiding
Avinash Srinivasan (George Mason University, USA); Srinath Thirthahalli Nagaraj (George Mason University, USA); Angelos Stavrou (George Mason University, USA)
Towards Secure and Context-Aware Information Lookup for the Internet of Things
Michalis Giannikos (AUEB, Greece); Korina Kokoli (AUEB, Greece); Nikos Fotiou (Mobile Multimedia Lab, Athens University of Economics and Business, Greece); Giannis F. Marias (Athens University of Economics and Business, Greece); George C. Polyzos (Athens University of Economics and Business, Greece)
Harnessing Many-core Processors for Scalable, Highly Efficient, and Adaptable Firewall Solutions
Robert E Benner (Sandia National Laboratories, USA); Victor Echeverria (Sandia National Laboratories, USA); Uzoma Onunkwo (Sandia National Lab, USA); Jay Patel (Sandia National Laboratories, USA); David J Zage (Sandia National Laboratories, USA)
Automated Malware Classification based on Network Behavior
Saeed Nari (University of New Brunswick, Canada); Ali A. Ghorbani (University of New Brunswick, Canada)

MCC: Multimedia Computing and Communications

Room: Crown Point
Chairs: Mea Wang (University of Calgary, Canada), Yimin Zhou (University of Electronic Science and Technology of China, P.R. China)
Intra Frame Constant Rate Control Scheme for High Efficiency Video Coding
Yimin Zhou (University of Electronic Science and Technology of China, P.R. China); Ling Tian (University of Electronic Science and Technology of China, P.R. China); Xuecheng Ning (University of Electronic Science and Technology of China, P.R. China)
Mitigating the Asymmetric Interests Among Peers in Peer-to-Peer Video-on-Demand Systems
Saikat Sarkar (University of Calgary, Canada); Mea Wang (University of Calgary, Canada)
A New Video Sharing by Communication and Analysis of Region of Interest on Panoramic Video
Daisuke Ochi (NTT Corporation, Japan); Hideaki Kimata (NTT Corporation, Japan); Hajime Noto (NTT Corporation, Japan); Akira Kojima (Nippon Telegraph and Telephone Corporation, Japan)
Multi-Source IPTV Networks: Zap Time and Bandwidth Optimization
Daniel Bailey (University of Oklahoma, USA); Yuh-Rong Chen (University of Oklahoma, USA); Sridhar Radhakrishnan (University of Oklahoma, USA); Suleyman Karabuk (University of Oklahoma, USA)
Low-Complexity FPGA Implementation of Compressive Sensing Reconstruction
Jerome Stanislaus (University of Maryland, Baltimore County, USA); Tinoosh Mohsenin (University of Maryland Baltimore County, USA)
A Novel Scalable Video Streaming System on P2P Networks
Kai-Lung Hua (National Taiwan University of Science and Technology, Taiwan); Ge-Ming Chiu (National Taiwan University of Science and Technology, Taiwan); Tai-Lin Chin (National Taiwan University of Science and Technology, Taiwan); Hsing-Kuo Pao (National Taiwan University of Science and Technology, Taiwan); Yi-Chi Cheng (Apexx Technology Corp., Taiwan); Guan-Ming Su (Dolby Lab, USA)

WC II: Wireless Communications II

Room: Mission III
Chair: John F. An (National Taiwan Ocean University, Taiwan)
Passenger Influence on the Performance of Time Reversal in Intra-Vehicular Environment
François Bellens (Université Libre de Bruxelles (ULB), Belgium); David Lautru (UniversityParis 06, France); Jean-Michel Dricot (Université Libre de Bruxelles, Belgium); François Horlin (Université Libre de Bruxelles, Belgium); Aziz Benlarbi-Delaï (UPMC University Paris 06, France); Philipe De Doncker (ULB, Belgium)
Relay Selection and Power Allocation in Amplify-and-Forward Cognitive Radio Systems
Krishna Ram Budhathoki (The University of Akron, USA); Mehdi Maleki (The University of akron, USA); Hamid Reza Bahrami (The University of Akron, USA)
Closing the Gap to the Capacity of APSK: Constellation Shaping and Degree Distributions
Xingyu Xiang (West Virginia University, USA); Matthew Valenti (West Virginia University, USA)
Exploiting Cross-Layer Packet Overhearing for Opportunistic Distributed STC in Wireless Relay Networks
Antonios Argyriou (University of Thessaly & CERTH, Greece)
Optimal Pre-weighting Scheme for Spatially Correlated MIMO-OFDM Wireless System with Subcarrier Cluster Constraint
John F. An (National Taiwan Ocean University, Taiwan)
Transmit Precoding based on Outdated Interference Alignment for Two Users Multi Cell MIMO System
Danish Aziz (Alcatel-Lucent Bell Labs, Germany); Andreas Weber (Alcatel-Lucent, Germany)

13:30 - 14:30

Plenary Talk: Evolution of Digital Video Compression - from Primordial Soup to Homo sapiens

Speaker: Ajay Luthra, Vice President, Motorola Mobility, USA
Room: Mission I
Chair: Khaled El-Maleh (Qualcomm Inc., USA)

13:30 - 15:30

COG: Cognitive Computing and Networking

Room: Mission III
Chair: Erik Blasch (Air Force Research Lab, USA)
Effective Capacity Optimization for Cognitive Radio Network Based on Underlay Scheme in Gamma Fading Channels
Mohamed Elalem (Ryerson Canada, Canada); Lian Zhao (Ryerson University, Canada)
An Improved LFS Engine for Physical Layer Security Augmentation in Cognitive Networks
Paul Harmer (Air Force Institute of Technology, USA); Michael A Temple (Air Force Institute of Technology, USA)
Cooperative Resource Allocation in OFDM-Based Multicell Cognitive Radio Systems
Qianyu Yang (Nanjing University, P.R. China); Shaowei Wang (Nanjing University, P.R. China); Mengyao Ge (Nanjing University, P.R. China)
A Location-Aided Routing Protocol for Cognitive Radio Networks
Karim Habak (Egypt-Japan University of Science and Technology, Egypt); Mohammed Abdelatif (Egypt-Japan University of Science and Technology (EJUST), Egypt); Hazem Hagrass (Egypt-Japan University of Science and Technology (EJUST), Egypt); Karim Rizc (Egypt-Japan University of Science and Technology (EJUST), Egypt); Moustafa Youssef (Egypt-Japan University of Science and Technology (E-JUST), Egypt)
A Priority-aware Channel Selection Scheme for Real-time Data Transmission in Cognitive Radio Networks
Norooz Motamedi (San Diego State University, USA); Sunil Kumar (San Diego State University, USA); Fei Hu (University of Alabama, USA); Nathaniel W Rowe (Air Force Research Laboratory, USA)
A Neural Network Approach to Category Validation of Android Applications
Mo Ghorbanzadeh (Virginia Tech & The Hume Center for National Security and Technology, USA); Yang Chen (Virginia Tech, USA); Kevin Ma (Virginia Tech, USA); T. Charles Clancy (Virginia Tech, USA); Robert McGwier (Virginia Tech, USA)

MCVC: Mobile Computing and Vehicle Communications

Room: Crown Point
Chairs: Mea Wang (University of Calgary, Canada), Ying Zhang (Carnegie Mellon Silicon Valley, USA)
Clustering algorithm based on minimal path loss ratio for vehicular communication
Yamini Harikrishnan (Samsung India Sofware Operations, India); Jianhua He (Aston University, United Kingdom)
Practical Provably Secure Key Sharing for Near Field Communication Devices
Ahmed Elbagori (Alexandria University, Egypt); Ahmed Youssef (Alexandria University, Egypt); Mohamed Elnobi (Alexandria University, Egypt); Moustafa Youssef (Egypt-Japan University of Science and Technology (E-JUST), Egypt)
MAC and Application-Level Broadcast Reliability in VANETs with Channel Fading
Xiaomin Ma (Oral Roberts University, USA); Xiaoyan Yin (Duke University, USA); Matthew Wilson (Oral Roberts University, USA); Kishor S. Trivedi (Duke University, USA)
Near-Optimal Packet Allocation Algorithm for Content Uploading to Media Cloud via Collaborative Wireless Network
Ge Zhang (Nanyang Technological University, Singapore); Yonggang Wen (Nanyang Technological University, Singapore); Yew Soon Ong (School of Computer Engineering, Nanyang Technological University, Singapore)
A Node Management Scheme for R2V Connections in RSU-Supported Vehicular Adhoc Networks
Wen-Hsing Kuo (Yuan Ze University, Taiwan); Yen-Shien Tung (Yuan Ze University, Taiwan); Shih-Hau Fang (Yuan Ze University, Taiwan)
CAREFOR: Collision-Aware REliable FORwarding Technique for Vehicular Ad hoc Networks
Anna Maria Vegni (University of ROMA TRE, Italy); Ahmad Mostafa (University of Cincinnati, USA); Dharma P Agrawal (University of Cincinnati, USA)

WAHS II: Wireless Ad Hoc and Sensor Networks II

Room: Mariner Point
Chairs: Irfan S. Al-Anbagi (School of Electrical Engineering and Computer Science University of Ottawa, Canada), Amine Didioui (CEA/Leti - Minatec & University of Rennes 1, France)
EgyHet:An Energy-Saving Routing Protocol for Wireless Heterogeneous Sensor Networks
Xiao Chen (Texas State University, USA); Zanxun Dai (Texas State University, USA); Hongchi Shi (Texas State University-San Marcos, USA)
Scheduling Problems in Interference-Aware Wireless Sensor Networks
Nhat X Lam (University of Texas at Dallas, USA); Min Kyung An (University of Texas at Dallas, USA); Dung Huynh (University of Texas at Dallas, USA); Trac Ngoc Nguyen (Raytheon Systems, USA)
Scheduled Channel Access Using Geographical Classification
Ashok N Masilamani (University of California, Santa Cruz, USA); Jj Garcia-Luna-Aceves (University of California at Santa Cruz, USA)
Measuring the Efficiency of the Sensing Process in a Wireless Sensor Network
Bryan Larish (Georgia Institute of Technology, USA); George Riley (Georgia Institute of Technology, USA)
A Realistic and Stable Markov-based Model for WSNs
Irfan S. Al-Anbagi (School of Electrical Engineering and Computer Science University of Ottawa, Canada); Mounib Khanafer (University of Ottawa, Canada); Hussein T Mouftah (University of Ottawa, Canada)
HarvWSNet: A Co-Simulation Framework for Energy Harvesting Wireless Sensor Networks
Amine Didioui (CEA/Leti - Minatec & University of Rennes 1, France); Carolynn Bernier (CEA/Leti - Minatec, France); Dominique Morche (CEA Leti, France); Olivier Sentieys (IRISA, University of Rennes 1, France)

14:30 - 15:30

Plenary Talk: Understanding Behavior in a Networked World via Social Media Data

Speaker: Huan Liu, Professor, Arizona State University, USA
Room: Mission I
Chair: Khaled El-Maleh (Qualcomm Inc., USA)

16:00 - 18:00

Invited Position Talks II

Room: Mission I
Chair: Erik Blasch (Air Force Research Lab, USA)
Ad-Hoc Networks at Global Scale
Rene L. Cruz (University of California, San Diego, USA)
Wireless Network Virtualization
Xin Wang (University of Pittsburgh, USA); David Tipper (University of Pittsburgh, USA)
Trends in Survivable/Secure Cognitive Networks
Erik Blasch (Air Force Research Lab, USA); Timothy Busch (Air Force Research Lab, USA); Sunil Kumar (San Diego State University, USA); Khanh D Pham (The U.S. Air Force Research Laboratory & Space Vehicles Directorate, USA)

Invited Papers II

Room: Mission III
Chair: William H. Robinson (Vanderbilt University, USA)
Storage codes -- coding rate and repair locality
Henk D.L. Hollmann (Nanyang Technological University, Singapore)
Two Dimensional-IP Routing
Mingwei Xu (Tsinghua University, P.R. China); Shu Yang (University of Tsinghua, P.R. China); Dan Wang (The Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong); Jianping Wu (Tsinghua University, P.R. China)
Polar Codes for Data Storage Applications
Gabi Sarkis (McGill University, Canada); Warren Gross (McGill University, Canada)
Resilient and Efficient MANET Aerial Communications for Search and Rescue Applications
William H. Robinson (Vanderbilt University, USA); Adrian Lauf (University of Louisville, USA)

ISA: Internet Services and Applications

Room: Crown Point
Chair: Rajkumar Kettimuthu (Argonne National Lab, USA)
Storage Replication in Information-Centric Networking
Paris Flegkas (University of Thessaly, Greece); Vasilis Sourlas (University of Thessaly & CERTH-ITI, Greece); George A Parisis (University of Cambridge, United Kingdom); Dirk Trossen (University of Cambridge, United Kingdom)
Efficient Real-time Information Delivery in Future Internet Publish-Subscribe Networks
Christos Tsilopoulos (Athens University of Economics and Business, Greece); Ioannis Gasparis (Athens University of Economics and Business, Greece); George Xylomenos (Athens University of Economics and Business, Greece); George C. Polyzos (Athens University of Economics and Business, Greece)
Characterizing Throughput Bottlenecks for Secure GridFTP Transfers
Gayane Vardoyan (The Computation Institute at UChicago and Argonne National Labs, USA); Rajkumar Kettimuthu (Argonne National Lab, USA); Michael Link (Argonne National Laboratory, USA); Steve Tuecke (Deputy Director at The University of Chicago's Computation Institute, USA)
A Highly-Extensible Architecture for Networked I/O
Cynthia B Taylor (Oberlin College, USA); Joseph Pasquale (University of California, San Diego, USA)
Reducing P2PSIP Session Setup Delays
Jouni Mäenpää (Ericsson, Finland)
SESAME: Smartphone Enabled Secure Access to Multiple Entities
Ameya M Sanzgiri (University at Buffalo, USA); Anandatirtha Nandugudi (University at Buffalo, USA); Shambhu Upadhyaya (University at Buffalo, USA); Chunming Qiao (State University of New York at Buffalo, USA)

WN II: Wireless Networks II

Room: Mariner Point
Chair: Nei Kato (Tohoku University, Japan)
An Efficient Algorithm to Optimize Interference and System Capacity for Cognitive Wireless Networks
Manish Wadhwa (South University - Virginia Beach, USA); Min Song (The University of Toledo, USA); ChunSheng Xin (Norfolk State University, USA); Komalpreet Kaur (Old Dominion University, USA)
Fairness Issue in Message Delivery in Delay- and Disruption-Tolerant Networks for Disaster Areas
Asato Takahashi (Tohoku University, Japan); Hiroki Nishiyama (Tohoku University, Japan); Nei Kato (Tohoku University, Japan)
Architecture and Protocols for LTE-based Device to Device Communication
Balaji Raghothaman (InterDigital, USA); Eric Deng (InterDigital, USA); Ravikumar Pragada (InterDigital, USA); Gregory Sternberg (InterDigital Communications Corp., USA); Tao Deng (Interdigital, USA); Kiran Vanganuru (Intel, USA)
A MAC Protocol for Wireless Personal Area Networks
Gang Ding (Qualcomm, USA); Richard Farley (Qualcomm, Inc., USA)
Mechanisms for Coexistence of Collocated WLAN and Bluetooth in the Same Device
Ariton Xhafa (Texas Instruments Inc., USA); Yanjun Sun (Texas Instruments, USA)
A Stackelberg Game for Cooperative Cognitive Radio Network with Active SUs
Heejun Roh (Korea University, Korea); Cheoulhoon Jung (Korea University, Korea); Wonjun Lee (Korea University, Korea); Ding-Zhu Du (University of Texas, Dallas, USA)

Thursday, January 31

08:30 - 09:30

Keynote Talk: Analytical and Experimental Methods for High-Performance Network Testing

Speaker: Nageswara S. V. Rao, Corporate Fellow, Oak Ridge National Laboratory
Room: Mission I
Chair: Hung Nguyen (The Aerospace Corporation, USA)

10:00 - 12:00

Qualcomm Distinguished Lecture VI: Characterizing and Leveraging People Movement in Mobile Networks

Speaker: Klara Nahrstedt, Professor, University of Illinois, Urbana-Champaign, USA
Room: Mission I
Chair: Dilip Krishnaswamy (Qualcomm Research Center, USA)

CQSM: Communication QoS and System Modeling

Room: Mariner Point
Chairs: Augusto Jose Venancio Neto, Ph. D. (Universidade Federal do Ceará & Centro Tecnológico, Brazil), Robert Wójcik (AGH University of Science and Technology, Poland)
Caching for IPTV distribution with time-shift
Henrik Abrahamsson (SICS, Sweden); Mats Björkman (Malardalen University, Sweden)
Enhanced Measurement-Based Admission Control for Flow-Aware Networks
Robert Wójcik (AGH University of Science and Technology, Poland); Jerzy Domżał (AGH University of Science and Technology, Poland); Andrzej Jajszczyk (AGH University of Science and Technology, Poland)
Monitoring VoIP Call Quality Using Improved Simplified E-model
Haytham Assem (NUI Maynooth, Ireland); David Malone (NUI Maynooth, Ireland); Jonathan Dunne (Systems and Performance Engineering, IBM Dublin, Software Lab, Ireland); Pat O’Sullivan (Systems and Performance Engineering, IBM Dublin, Software Lab, Ireland)
Assessment of speech quality degradation indicators for "continuity" dimension in super wideband telephony context
Sibiri Tiemounou (Rennes 1 University & France Telecom, France); Régine Le Bouquin Jeannès (University of Rennes 1, France); Vincent Barriac (France Télécom, France)
Practical Multipath Load Balancing with QoS
Brad Smith (University of California, Santa Cruz, USA); Lincoln Thurlow (University of California Santa Cruz, USA)
A Deterministic Loss Model Based Analysis of CUBIC
Rodolfo Ignacio Ledesma Goyzueta (State University of New York - Binghamton, USA); Yu Chen (State University of New York - Binghamton, USA)

DTSA: Data Storage Technology and Applications

Room: Crown Point
Chairs: Ravi Hiranand Motwani (Intel Corporation, USA), Vasilis Sourlas (University of Thessaly & CERTH-ITI, Greece)
Design of LDPC Coding Schemes for Exploitation of Bit Error Rate Diversity across Dies in NAND Flash Memory
Ravi Hiranand Motwani (Intel Corporation, USA); Chong Ong (Intel Corporation, USA)
Effective Cache Management and Performance Limits in Information-Centric Networks
Vasilis Sourlas (University of Thessaly & CERTH-ITI, Greece); Leandros Tassiulas (University of Thessaly, Greece)
Modulation Coding for Flash Memories
Yongjune Kim (Carnegie Mellon University, USA); Kyoung Lae Cho (Samsung Electronics, Korea); Hongrak Son (Samsung Electronics, Korea); Jaehong Kim (Samsung Electronics, Korea); Jun Jin Kong (Samsung Electronics Co., Ltd., Korea); Jaejin Lee (Soongsil University, Korea); B. V. K. Vijaya Kumar (Carnegie Mellon University, USA)
Storage and Network Resource Usage in Reactive and Proactive Replicated Storage Systems
Rossana Motta (University of California, San Diego, USA); Joseph Pasquale (University of California, San Diego, USA)
LCS-MANET: A Mobile Storage Architecture with Location Centric Storage Algorithm in MANETs
Shuai Zhao (Peking University, P.R. China); Le Chang (Peking University, P.R. China); Tong Zhao (Peking University, P.R. China); Wei Yan (Peking University, P.R. China)
Simple, Exact Placement of Data in Containers
Thomas J.E. Schwarz (Universidad Catolica del Uruguay, Uruguay); Ignacio Corderi (UCSC, USA); Darrell Long (University of California at Santa Cruz, USA); Jehan-Francois Pâris (University of Houston, USA)

WC III: Wireless Communications III

Room: Mission III
Chair: Kunjie Xu (University of Pittsburgh, USA)
Performance Analysis of Hierarchical Selection Diversity Combining in Rayleigh Fading
Sebastien Roy (University of Sherbrooke, Canada)
Turbo equalization of Precoded Collaborative MIMO for the Uplink of LTE-advanced
Karim A. Banawan (Alexandria University, Egypt); Essam Sourour (Alexandria University, Egypt)
QoS-Aware Discrete Bit Loading for OFDMA Networks
Alireza Sani (University of Tehran, Iran); Aliazam Abbasfar (University of Tehran, Iran)
A Queueing Theoretic Model For Opportunistic Network Coding
J T Charith Gunasekara (University of Manitoba, Canada); Attahiru S. Alfa (University of Manitoba, Canada); Pradeepa Yahampath (University of Manitoba, Canada)
Performance of Cooperative Relaying with Adaptive Modulation and Selection Combining
Wei Song (University of New Brunswick, Canada); Peijian Ju (University of New Brunswick, Canada); Dizhi Zhou (University of New Brunswick, Canada)
Energy Balanced Chain in IEEE 802.15.4 Low Rate WPAN
Kunjie Xu (University of Pittsburgh, USA); Mu Zhou (Chongqing University of Posts and Telecommunications & Chongqing Municipal Key Laboratory of Mobile Communications, P.R. China)

13:30 - 14:30

Plenary Talk: Vehicle Cloud Computing

Speaker: Mario Gerla, Professor, University of California, Los Angeles, USA
Room: Mission I
Chair: Hung Nguyen (The Aerospace Corporation, USA)

13:30 - 15:30

Invited Papers III

Room: Mission III
Chair: Lijun Qian (Prairie View A&M University, USA)
Survivable Cloud Networking Services
Feng Gu (University of New Mexico, USA); Hamed Alazemi (Kuwait University, Kuwait); Ammar Rayes (Cisco / San Jose State University, USA); Nasir Ghani (University of New Mexico, USA)
System Resilience Modeling and Enhancement for the Cloud
Manghui Tu (Purdue University Calumet, USA); Dianxiang Xu (Dakota State University, USA)
Cross-Layer Detection of Stealthy Jammers in Multihop Cognitive Radio Networks
Lijun Qian (Prairie View A&M University, USA); Xiangfang Li (Texas A&M University, USA); Shuangqing Wei (Louisiana State University, USA)

NAPE: Network Algorithm & Performance Evaluation

Room: Mariner Point
Chairs: Fulvio Risso (Politecnico di Torino, Italy), Jiangtao Wen (Tsinghua University, P.R. China)
Packet-Pair Sizing for Controlling Packet Dispersion on Wired Heterogeneous Networks
Khondaker M. Salehin (New Jersey Institute of Technology, USA); Roberto Rojas-Cessa (New Jersey Institute of Technology, USA)
Stability metrics and criteria for path-vector routing
Dimitri Papadimitriou (Alcatel-Lucent Bell & UGent, Belgium); Albert Cabellos-Aparicio (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain); Florin Coras (Universitat Politècnica de Catalunya (UPC), Spain)
Uncovering the evolution from finite to infinite high-priority capacity in a priority queue
Joris Walraevens (Ghent University - UGent, Belgium); Thomas Demoor (Ghent University, Belgium); Dieter Fiems (Ghent University, Belgium); Herwig Bruneel (Ghent University & Department of Telecommunications and Information Processing, Belgium)
TCP-FITDC: An Adaptive Approach to TCP Incast Avoidance for Data Center Applications
Jun Zhang (Tsinghua University, P.R. China); Jiangtao Wen (Tsinghua University, P.R. China); Jingyuan Wang (Beihang University, P.R. China); Wenlai Zhao (Tsinghua University, P.R. China)
Analysis of Adaptive Queueing Policies via Adiabatic Approach
Leena Zacharias (Broadcom Corporation, USA); Thinh Nguyen (Oregon State, USA); Yevgeniy Kovchegov (Oregon State University, USA); Kyle Bradford (Oregon State University, USA)
Filtering Network Traffic Based on Protocol Encapsulation Rules
Ivano Cerrato (Politecnico di Torino, Italy); Marco Leogrande (Politecnico di Torino, Italy); Fulvio Risso (Politecnico di Torino, Italy)

WNA: Wireless Networks Applications

Room: Crown Point
Chairs: Anjali Agarwal (Concordia University, Canada), Kunjie Xu (University of Pittsburgh, USA)
A Quality of Experience Handover System for Heterogeneous Multimedia Wireless Networks
Eduardo Cerqueira (Federal University of Para & UFPA, Brazil); Carlos Quadros (Federal University of Para, Brazil); Augusto Jose Venancio Neto, Ph. D. (Universidade Federal do Ceará & Centro Tecnológico, Brazil); André Riker (University of Coimbra, Portugal); Roger Immich (University of Coimbra, Portugal); Marilia Curado (University of Coimbra, Portugal); Antonio Pescapé (University of Napoli Federico II, Italy)
A Novel Optical Wireless MIMO Architecture and Its Application
Mingbo Niu (University of British Columbia, Canada); Julian Cheng (University of British Columbia, Canada); Jonathan F Holzman (University of British Columbia (UBC) Okanagan, Canada)
Multi-Objective QoS Routing for Wireless Sensor Networks
Hind Alwan (University, Canada); Anjali Agarwal (Concordia University, Canada)
Multiple Packet Reception in Asynchronous Wireless Networks
Antonios Argyriou (University of Thessaly & CERTH, Greece)
On Optimal Input Design and Model Selection for Communication Channels
Yanyan Li (University of Tennessee, USA); Seddik M. Djouadi (University of Tennessee, USA); Mohammed M. Olama (Oak Ridge National Laboratory, USA)
An Efficient Hybrid Model and Dynamic Performance Analysis for Multihop Wireless Networks
Kunjie Xu (University of Pittsburgh, USA); David Tipper (University of Pittsburgh, USA); Prashant Krishnamurthy (University of Pittsburgh, USA); Yi Qian (University of Nebraska–Lincoln, USA)

14:30 - 15:30

Plenary Talk: Research and Challenges of Multimedia Data Management and Computing

Shu-Ching Chen, Professor, Florida International University, USA
Room: Mission I
Chair: Hung Nguyen (The Aerospace Corporation, USA)

16:00 - 18:00

Invited Position Talks III

Room: Mission I
Chair: Irfan Awan (University of Bradford, United Kingdom)
Elastic Optical Networking and Low-Latency High-Radix Optical Switches for Future Cloud Computing
S. J. Ben Yoo (University of California, Davis, USA); Yawei Yin (University of California, Davis, USA); Roberto Proietti (University of California, Davis, USA)
Inter-domain QoT-aware RWA for Translucent Optical Networks
Juzi Zhao (The George Washington University, USA); Suresh Subramaniam (The George Washington University, USA); Maite Brandt-Pearce (University of Virginia, USA)
Spatio-temporal Analysis for Smart Grids with Wind Generation Integration
Miao He (Arizona State University, USA); Lei Yang (Arizona State University, USA); Junshan Zhang (Arizona State University, USA); Vijay Vittal (Ira A. Fulton Chair, USA)
Towards An Enterprise Self-healing System against Botnets Attacks
Adeeb Alhomoud (University of Bradford, United Kingdom); Irfan Awan (University of Bradford, United Kingdom); Jules Ferdinand Pagna Disso, de Muila (EADS Innovations Works, United Kingdom)

Invited Papers IV

Room: Mission III
Chair: Mario Gerla (University of California at Los Angeles, USA)
Interest Propagation In Named Data MANETs
Yu-Ting Yu (University of California, Los Angeles, USA); Raheleh B Dilmaghani (IBM T. J. Watson Research Lab & University of California, San Diego, USA); Seraphin B Calo (IBM Research, USA); M. Y. Sanadidi (University of California, Los Angeles, USA); Mario Gerla (University of California at Los Angeles, USA)
Pics-On-Wheels: Photo Surveillance in the Vehicular Cloud
Mario Gerla (University of California at Los Angeles, USA); Jui-Ting Weng (University of California, Los Angeles, USA); Giovanni Pau (UCLA, USA)

NRQS: Network Routing, QoS and Security

Room: Crown Point
Chair: Joy Zhang (Carnegie mellon University, USA)
SenSec: Mobile Security Through Passive Sensing
Jiang Zhu (Carnegie Mellon University, USA); Pang Wu (Carnegie Mellon University, USA); Xiao Wang (Carnegie Mellon University, USA); Joy Zhang (Carnegie mellon University, USA)
Enhancing Dependability in Future Internet Systems by Applying Over-Provisioning Centric Resource Allocation Control
Sandino Jardim (Federal University of Goias, Brazil); Augusto Jose Venancio Neto, Ph. D. (Universidade Federal do Ceará & Centro Tecnológico, Brazil); José Castillo Lema (Universidade da Coruña, Spain); Eduardo Cerqueira (Federal University of Para & UFPA, Brazil); Hugo Barros (Federal University of Rio Grande do Norte, Brazil)
Multiple Object Tracking in Sensor Networks using Distributed Clique Finding
Nauman Javed (University of Massachusetts, USA); Tilman Wolf (University of Massachusetts, USA)
Improving Fairness of OBS Routing Protocols in Multimode Fiber Networks
Sana Tariq (University of Central Florida, USA); Mostafa Bassiouni (University of Central Florida, USA); Guifang Li (University of Central Florida, USA)
ROUTE-O-MATIC: A Comprehensive Framework for Reactive Mesh Routing Protocols
Mohamad Sbeiti (Dortmund University of Technology, Germany); Carsten Vogel (Dortmund University of Technology, Germany); Andreas Wolff (TU Dortmund University, Germany); Christian Wietfeld (TU Dortmund University & Communication Networks Institute, Germany)
Interplay Between TVWS and DSRC: Optimal Strategy for QoS of Safety Message Dissemination in VANET
Jae-Han Lim (University of California, Los Angeles, USA)

WN III: Wireless Networks III

Room: Mariner Point
Chair: Ravi Prakash (University of Texas at Dallas, USA)
Coordinated Partial Co-Channel Deployment in Two-Layer Networks
Nancy Diaa El-Din (Alexandria, Egypt); Essam Sourour (Alexandria University, Egypt); Karim G Seddik (American University in Cairo & Alexandria University, Egypt); Ibrahim Ghaleb (Alexandria University, Egypt)
Rate Adaptation based on Inherent Frame Delivery Ratio for Wireless Networks
ChaoYi Bian (Peking University, P.R. China); Shanbo Lu (Peking University, P.R. China); Tong Zhao (Peking University, P.R. China); XiaoMing Li (Peking University, P.R. China); Wei Yan (Peking University, P.R. China)
Throughput Enabled Rate Adaptation in Wireless Networks
Duy D Nguyen (University of California, Santa Cruz, USA); Jj Garcia-Luna-Aceves (University of California at Santa Cruz, USA); Cedric Westphal (Huawei Innovation Center, USA)
Optimal Density and Power Allocation of D2D Communication Under Heterogeneous Networks on Multi-Bands with Outage Constraints
Ziyang Liu (Beijing University of Post and Telecommunication, P.R. China); Hao Chen (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Tao Peng (Beijing University of Posts & Telcommunications, P.R. China); Wenbo Wang (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China)
Rate Selection Analysis under Semi-Persistent Scheduling in LTE Networks
Donald Parruca (RWTH Aachen University, Germany); James Gross (Royal Institute of Technology (KTH), Sweden)